Tönkreteszi egészségünket a klímaváltozás

Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete új javaslatokat fogalmazott meg.

Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) új javaslatokat fogalmazott meg a klímaváltozás egészségügyi hatásaival kapcsolatban – áll az MTA közleményében. Amennyiben az üvegházgáz-kibocsátás a jövőben a jelenlegi ütemben folytatódik, az évszázad végére az iparosodási előtti állapothoz képest több mint 3 Celsius-fokkal lesz magasabb az átlaghőmérséklet. Ez komoly következményekkel fog járni.

A szélsőséges időjárás elsősorban az időseket, a betegeket és a gyermekeket fenyegeti majd.

A kockázatokat fokozza a társadalmak elöregedése és a nagyvárosokban erősödő hősziget-jelenség. A hőstresszt a magas páratartalom is erősíti. A forróság zavarja az alvást, fokozza a dehidratáció és a vesekő kialakulásának kockázatát, illetve rontja a kognitív és fizikai képességeket.

Fotó: iStock

A globális populáció mintegy 30 százaléka már napjainkban is olyan vidékeken él, ahol a napi felszíni hőmérséklet és a relatív nedvesség növeli a halálozás kockázatát. Amennyiben sikerül mérsékelni az éghajlatváltozást, a század végére így is 48 százalékra nő ez az arány, a megfelelő lépések nélkül pedig a 74 százalékot is elérheti.

Az EASAC megoldási javaslatai:

Kiemelt fotó: iStock