Lehet-e a Szajna a párizsi olimpia fő attrakciója, ha mindenki csak a szaros vízről beszél?

Vajon mennyire jó ötlet beengedni a sportolókat a Szajnába úgy, hogy 1923 óta tilos úszni a folyóban? Legalább egy éve foglalkoztat mindenkit ez a kérdés. A párizsi rendezők főszerepet szánnak az ikonikus folyónak, amely a nyitóünnepség helyszíne volt, és ahol a triatlonisták, illetve a nyílt vízi úszók tempóznak majd a játékok alatt, miközben fekáliában fürdő sportolókról és felelőtlenségről írnak a lapok. A rendezők mégis ragaszkodnak a Szajnához, és nem is készülnek B tervvel, ami könnyen a visszájára sülhet el.

A közelmúlt olimpiáinak velejárója volt, hogy a rendező városok mindig akartak legalább egy nagyot dobni a helyszínekkel. Ezzel nincs is semmi gond, de a párizsiak azzal az ötlettel álltak elő 2024-re, hogy a Szajnában rendezzék a nyílt vízi úszók versenyeit, és a triatlonosok is a folyó vizébe ugranának be. Ez viszont már komoly egészségügyi kérdéseket vet fel, egy éve újra és újra előkerülő téma, hogy felelőtlenség a franciák részéről ragaszkodni a Szajnához, de a rendezők annyira elszántak, hogy kijelentették: nem készültek B tervvel.

Szükség van tartalék tervre, mert a Szajna nem úszásra való. Megértem, hogy milyen fontos a III. Sándor híd és az Eiffel-torony, de úgy gondolom, hogy a sportolók egészségének kell az első helyen állnia

mondta a brazilok klasszisa, a címvédőként érkező hétszeres világbajnok, Ana Marcela Cunha még a tavasszal.

A Szajna mentén, az uszályok lábánál felállítják a párizsi olimpiai játékok megnyitóünnepségének és az úszóversenyeknek a lelátóit Párizsban 2024. július 12-én.

Rendeztek már egyébként olimpiai úszóversenyeket a Szajnában (sőt, vízilabdameccseket is), de még az első párizsi rendezés alkalmával, 1900-ban, amikor fényévekkel tisztább volt a víz. 24 évvel később ismét Párizs volt az olimpia rendezője, akkor viszont a vizes versenyeket már fedett uszodákba vitték.

A Szajna ugyanis akkor már nem volt opció: 1923 óta tilos úszni a folyóban, pénzbüntetést kap, aki mégis belemerészkedik.

A francia főváros és körzetének benépesedése magával hozta, hogy a Szajna egyre szennyezettebb lett. Beleömlött a szennyvíz, valamint a közeli mezőgazdasági trágyalé is, egy időben a kutyaszart is oda ürítették a párizsi gazdák. A szennyezettségből eredő oxigénhiány miatt a folyóban található halfajok száma háromra csökkent a hetvenes évekre.

A folyó megtisztítása állandó téma, és rendszeres politikai ígérgetés. Jacques Chirac már 1988-ban – akkor miniszterelnökként – kijelentette, hogy vesz egy fürdőt a város vízében, de erre nem került sor. Amikor aztán Párizs jelentkezett a 2024-es játékok megrendezésére 2017-ben, akkor a III. Sándor hídról műugrók csobbantak a vízbe, majd elindult egy másfél milliárd eurós projekt a vízminőség javítása érdekében. Az egyik fő célkitűzés a 19. század óta nem korszerűsített párizsi csatornahálózat rendbetétele volt.

Történt is előrelépés, a víz valóban tisztul, a kétezerhúszas évek elejére a Szajnában megtalálható halfajok száma 32-re emelkedett, de azért az ideális állapottól még mindig nagyon messze van a folyó. Tavaly nyáron például rendeztek egy tesztversenyt a triatlonistáknak, amit aztán félbe kellett szakítani a rossz vízminőség miatt.

Egyéniben még versenyezhettünk a Szajnában, de a váltóra tele lett szarral, így akkor már nem engedték meg. 12 éves korom óta triatlonozom, ha duatlonozni akartam volna, akkor azt tenném. De ez triatlon, amiben van úszás. A sportág szégyene lenne, ha a víz minősége ellehetetlenítené a versenyt

– mesélte akkori tapasztalatait a dán Alberte Kjaer Pedersen, aki idén is megmártózhat a Szajnában, kvalifikált ugyanis a játékokra.

A nyílt vízi számok a 2000-es, sydney-i olimpia óta vannak jelen ismét az olimpián, akkor debütált a triatlon, majd 2008-ban a 10 kilométeres úszás. A víz állapota rendszeres vitatéma, már 2016-ban, a riói játékok kapcsán elhangzott, hogy emberi ürülékben úsznak majd a versenyzők. Risztov Éva akkor így nyilatkozott a 24.hu-nak:

Vízi hullával nem találkoztam, a többiekről nem tudom. Én is hallottam a híreszteléseket, ezért, miután hazamegyek, két napra majd befekszem a kórházba és átvizsgáltatom magam. Így most, ugye, semmit nem lehet megmondani, az embernek meg azért vannak tervei az életben. Például egészségesnek maradni

mondta akkor a Londonban olimpiai bajnoki címet szerző, Brazíliában pedig 14. helyen végző Risztov.

A koronavírus miatt 2021-re halasztott olimpián a tokiói öbölben rendezték a nyílt vízi versenyeket, és hiába az újabb impozáns környezet, többen arra panaszkodtak, hogy bűzlenek a víztől, az öbölnek meg olyan szaga van, mint egy vécének.

Triatlonisták ugranak a vízbe a tokiói olimpiai játékok harmadik napján az Odaiba Marine Parkban, 2021. július 26-án, Japánban.

Folyamatosan vizsgálják a vízminőséget a Szajnán, júniusban 30 napból 22 esetben magasabb volt a kólibaktérium jelenléte a megengedettnél. Előfordult az is, hogy az elfogadható érték tízszeresét mérték. A France24 cikke szerint júliusra javult a helyzet, de hogy ez így marad-e, az nagyban függ az időjárástól, az esőzések ugyanis az utcáról moshatnak szennyeződést a vízbe, az alacsonyabb hőmérséklet és a kevés napsütés pedig javítja a baktériumok túlélési esélyeit.

Júliusban többen is be akarták bizonyítani, hogy a víz megfelelő a sportolásra. A 75 éves Joel Stratte McClure arról számolt be a New York Postnak, hogy nem lett semmi baja a Szajna vízétől, nem látott döglött halakat, fekáliát és hullát sem. A francia lapok pedig azt harsogták: szerencséje van, hogy nem került kórházba, vagy nem vették őrizetbe, mert a tiltás ellenére a vízbe merészkedett. A Post cikkéből egyébként kiderül az is, hogy az amerikai úszót elkísérő fia azt mondta McClure-nek, miután kiszállt a vízből, hogy borzalmas szagot áraszt.

Anne Hidalgo, Párizs főpolgármestere július közepén mártózott meg a Szajnában, és a helyi sportszervezetek úszói mellett Tony Estanguet, az olimpia szervezőbizottságának elnöke, illetve Marc Guillaume, a párizsi régió első embere is csatlakozott hozzá.

A víz tökéletes, csak kicsit hideg

– mondta Hidalgo, aki mintegy száz métert tett meg a Szajnában, az pedig csak utólag derült ki, hogy akkor is szennyezett volt a víz. Azt ugyanakkor rögzítsük: Rasovszky Kristófék 10 kilométerre készülnek, a triatlonisták pedig másfél kilométer megtételére.

Franciaországot is megosztja a Szajna tisztábbá tételére meghirdetett projekt. Bár kétségtelen, hogy nemes a cél, a 1,5 milliárd eurós költségvetés miatt sokan felháborodtak – szerintük ezt a pénzt sokkal fontosabb dolgokra is lehetne költeni, minthogy pár úszóversenyt lebonyolítsanak a folyóban. Júniusban a párizsiak tartottak is egy „Szarjunk a Szajnába!” elnevezésű tüntetést, amikor a folyóparton végig vécéket állítottak fel.

Az olimpia rendezői továbbra is optimistán közelítik meg a kérdést, de hasonlóan látja a helyzetet a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is. A NOB részéről Christophe Dubi például azt mondta:

Nincs ok a kételkedésre. Biztosak vagyunk benne, hogy úszni fogunk a Szajnában ezen a nyáron.

A menetrend szerint a párizsi III. Sándor hídnál és környékén július 30-án, 31-én és augusztus 5-én a triatlonosok úsznak, augusztus 8-án és 9-én pedig a nyílt vízi úszók ugranak a Szajnába, amelynek hat kilométeres szakaszán lesz a pénteki megnyitó is.

Kapcsolódó
„Segít megelőzni a hasmenést” – antibiotikummal készül a Szajnába az olimpiai bajnok
A holland triatlonistáknak is az antibiotikumot javasolják.