Orbánnak fogalma sincs a kereszténydemokráciáról

Az özvegyek és árvák, a hajléktalanok, a jövevények (menekültek) befogadása és megsegítése,  a társadalom számkivetetteiről való gondoskodás, ez lenne az, kedves Miniszterelnök Úr.
Kapcsolódó cikkek

Orbán Viktor próbálja elnevezni a rendszert, amit épített. Az illiberális demokrácia ciki, olyan, mint egy újmódi huncutság, s nem is értik igazán a népek. Olyan kéne, amitől ez az egész beilleszkedni látszana valami rég meglévő, nagyon tisztes európai hagyományba, és akkor ugye rögtön nincs itt semmi látnivaló.

Mi legyen hát az orbanokrácia eurokonform neve?

Legyen ez az… izé… várjunk csak… kereszténydemokrácia, ha már a kormányzó pártszövetség (Fidesz-KDNP) nevében ott bújik a szó. Nos, tehát, amit Orbán és csapata a hazánkkal tesz, innentől az maga a tőrőlmetszett kereszténydemokrácia, és ekképp szögezendő szembe az európai kultúrát sajnálatos módon leuraló liberális demokráciával.

Mindebből azért kitűnik: Orbán Viktor semmit nem ért abból, mit jelent a liberális demokrácia. Meg hogy mit a kereszténység. Meg hogy mit a demokrácia, úgy egyáltalán. De hogy a kereszténydemokráciáról aztán végképp halvány dunsztja nincs, az hót ziher.

Vágjunk bele: olyan, hogy kereszténydemokrácia, tényleg létezik, pontosabban léteznek különféle irányultságú kereszténydemokráciák, kéz a kézben az úgynevezett keresztényszociális, keresztényszocialista mozgalmakkal. Ezeknek vannak közös nevezőik, mint például:

Amennyire a hagyományos eszmetörténeti palettán elhelyezhető, a kereszténydemokrácia nem feltétlenül konzervatív (sok esetben igen), viszont jobboldalinak végképp nem mondható. Leginkább baloldali konzervativizmusként foghatjuk fel.

Orbán rendszere ezzel szemben:

Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu

A kereszténydemokráciának, mely a huszadik századra fejlődött ki a maga pompájában, természetesen vannak előképei. Ilyen a zsidó-keresztény kultúra,  az evangélium, Jézus tanítása, melyből a katolikus egyház szociális hagyománya táplálkozik: az özvegyek és árvák, a hajléktalanok, a jövevények (menekültek) befogadása és megsegítése,  a társadalom számkivetetteiről való gondoskodás, ugyanakkor a hangsúlyos egyéni felelősség.

Ilyen az összes szociális bűn elleni küzdelem, amire a bibliai tanításban is bőven találunk példát. Például a korrupció üldözése és kárhoztatása, a hatalommal való visszaélés, a hazugság, a hamishír-terjesztés (2Móz.23,8) tilalma. (Tudtátok, hogy már a Tóra is megátkozta a fake newst?)

Egyébként a modern kor hajnalán, jó háromszáz évvel Bismarck előtt Kálvin pont a biblikus tanításra alapozva hozta létre az első „jóléti államot”,  – a genfi reformátorban a kereszténydemokrácia egyik előfutárát tisztelhetjük. A korrupcióról ezt írja kolosszális művében, az Institúcióban: „maguk a fejedelmek megemlékezzenek arról, hogy a kincstáraik nem annyira magánpénztárak, mint inkább az egész népnek közkincstárai, amelyet kézzelfogható jogtalanság nélkül nem tékozolhatnak s nem szórhatnak el. Sőt inkább majdnem a népnek vére az, amelyet, ha nem kímélnek, a legdurvább embertelenségbe esnek.”

Elég jól jönne, ha református miniszterelnökünk odafigyelne kissé Kálvinra.

Summa: Orbán populista autokráciáját, azt a rendszert, amelyben

arcátlanság kereszténydemokráciának nevezni.

Mert ez sem nem keresztényi, sem nem demokrácia, hanem annak az akkurátus ellentéte.

Ja, hát a NER-nek, ennek a sajátos füstölthús-tirannokráciának is megvannak a maga hagyományai és előképei, persze – a történelem sokat emlegetett szemétdombján.

Meg hát gyökerei is vannak neki, atyavilág, de mennyien.

Kiemelt kép: Orbán Viktor Facebook oldala