Nincsen szép virágoskert rózsa nélkül

A rózsa minden kert ékessége, mellyel gyönyörűen virágzó környezetet teremthetünk otthonainkba.
Kapcsolódó cikkek

A rózsák nevelése nem bonyolult feladat, metszés és különösebb gondozás nélkül is életképesek maradnak jó helyen, de a megfelelő gondoskodást meghálálják.

Ideális ültetési időszaka a kora tavasz és az ősz, de rózsát ültetni gyakorlatilag az év összes fagymentes időszakában lehet. Nyáron mindenképpen a konténeres rózsát válasszuk a szabadgyökerű helyett. Néhány tanács rózsák telepítéséhez

Gondozása

A rózsa olyan, mint egy hölgy: minden nap kell vele foglalkozni, igaz elég rászánni néhány percet. Fontos, hogy az elhalt fás részeket, fonnyadt leveleket és elnyílt virágokat mindig távolítsuk el, hogy megelőzzük a termésképződést és az ezzel járó nemkívánatos gyengülést. Hetente egyszer-kétszer locsoljuk meg, azonban inkább délelőtt, ne a déli hőségben. Ha hosszú ideig szeretnénk sok virágot látni a növényen, az ültetés utáni első virágzás után érdemes megtrágyázni.

Kártevői

Sajnos a rózsákat a kártevők (gombák, tetvek) is kedvelik. A fertőzést úgy lehet megelőzni, hogy a virágot napos, szellős és nem túl nedves helyre ültetjük. Az is hatásos lehet, ha levendulát ültetünk közvetlenül a közelébe, vagy a rózsaszárakat fokhagymaolajjal, illetve vöröshagyma levével meglocsoljuk. Ha már megtörtént a baj, azonnal kell ellene tenni! A fertőzött részt metsszük le, majd a virág többi részét vízzel mossuk le, és gyomirtó vagy permetező szerrel fújjuk be.

A rózsa nem teljesen télálló növény, ezért ősszel, a téli fagyok beállta előtt az érzékenyebb teahibrideket és a miniatűr rózsákat földdel be kell takarni, de hasonlóan védeni kell a magas törzsű rózsákat is.

Fotók: MTI