Több mint 72 órán át elérhetetlenné vált a 168 Óra online kiadása, és késett a nyomtatott hetilap megjelenése is egy napot. Többen ez alapján már azt rebesgették a médiapiacon nyáron, hogy csődbe jutott a lapkiadó, míg mások azt hitték, hogy a mostanában az állítólagos fideszes vesztegetési botrányokról tényfeltáró cikkeket közlő portált esetleg hatósági úton bezáratta valahogyan a kormány – írtuk meg a kreativ.hu cikke nyomán még augusztusban, hozzátéve, hogy Megyeri András Jonatán, a 168 Órát kiadó Telegráf Kft.-t tavaly felvásárló Brit Media Kft. vezetője szerint viszont szó sincs ilyesmiről. Megyeri ugyanis azt mondta a Kreatív Online-nak, hogy a lap megjelenése csak technikai okok miatt csúszott, az online felület pedig azért vált elérhetetlenné, mert éppen a megújításán dolgoztak, amikor nem várt nehézségek merültek fel. Megyeri hozzátette, hogy a portál hamarosan a vezető hazai portálok közé kerülhet.
Kifizetetlen számlák és dolgozók
Most viszont szerkesztőségi hangfelvételekre is hivatkozva azt állítja az Átlátszó.hu, hogy a 168 Óra kiadója komoly gondokkal küzd, késnek a fizetések, emellett továbbra is elérhetetlen a 168 Óra archívuma. A portál szerint azért, mert nem rendezték adósságukat a tárhelyszolgáltatónak, aki emiatt “túszul ejthette” az archívumot, azaz egyelőre elérhetetlenné tette az ezt tartalmazó szervert.
Számonkérte a szerkesztőség az öt évre eltiltott cégvezetőt
Az Átlátszó mai cikke felidézi a 24.hu-n tegnap megjelent értesülést, ami alapján Megyerit a cégbíróság 5 évre, 2020 decemberéig eltiltotta bármilyen cég vezetésétől (ez érinti a Klubrádió Zrt.-nél betöltött igazgatósági tagságát, valamint a Brit Media és a 168 Órát működtető Telegráf irányítását is), majd a lap szerkesztőségi értekezleten rögzített állítólagos hangfelvételek alapján azt állítja, hogy
Az említett értekezleten közel fél órán át kérdezték őt az újságírók a járandóságaik kiegyenlítésének csúszásáról, és arról, hogy miképp kellene visszaszerezni a korábbi tárhelyszolgáltatótól a nála levő archívumot, miután a ki nem fizetett számlák miatt az nemcsak, hogy lekapcsolta a 168 Óra szerverét, de az archívumot is túszul ejtette. Szóba került, hogy van olyan számlás munkatárs, aki még az augusztusi járandóságát sem kapta meg. Megyeri a megbeszélésen igyekezett megnyugtatni a szerkesztőséget, mondván a Brit Europe Foundationon keresztül 8 nap múlva pénz áll a házhoz, a nehézségeket pedig azzal magyarázta, hogy a Klubrádió – ahol ugyancsak jelentős tulajdoni részt vásárolt a Brit Media – állítólag feneketlen hordóként nyeli a pénzt, amire előzetesen nem számított. A portál szerint azonban az érv nem állja meg a helyét. Az egyik újságíró a nyolc napon fakadt ki: „De könyörgöm, miért tart nyolc napig, míg ideér a pénz Belgiumból?” Megyeri erre azt válaszolta, hogy valamiért a pénzt át kell futtatni „ki tudja hány mindenen”.
Miért nem lehet megismerni a tulajdonosokat?
A hangfelvétel leirata szerint az egyik újságíró arra is rákérdezett, miért nem lehet megismerni a tulajdonosokat, mire az ügyvezető azt mondta, hogy ő sem ismeri őket.
De ismerek egy Izsák Robi nevű fiút, akinek csak a neve magyar, amúgy New York-i, magyar származású, meg ismerek egy ingatlanmágnást, akivel én kapcsolatban álltam, mikor bekerültem ebbe a rendszerbe. De ezen túl nem tudom, milyen baloldali demokráciát féltő emberek vannak (…)
A felvétel további részében Megyeri azt mondja, nem Soros Györgyről van szó, mivel akkor nem késnének a fizetések, majd még egyszer elhangzik:
Ott van egy ingatlanos fószer, aki elég sok pénzt beletesz. Nem ez az egyetlen dolog, amibe beletesz pénzt Magyarországon.
Izsák Robi és Alexandar Rovt
A portál ezek után Izsák Robival és az „ingatlanos fószerrel” kezdett el foglalkozni. Felidézi, hogy előbbi neve nem először merült fel, Köves Slomóval, a Fideszhez közelebb álló zsidó szervezet, az EMIH vezetőjével való szoros kapcsolata pedig eddig is ismert volt. Robert Izsak neve a Brit Europe Foundation 2012-es beszámolójában is felbukkan, a dokumentum szerint ekkor már ő volt az elnöke az alapítványnak. A beszámolóban megtalálható Izsak New York-i címe is. Ezen a címen az Átlátszó magyar cégadatbázisban is talált Izsák Róbertet, aki a budapesti Hercegprímás utca 5. alá bejegyzett IK Hotels Vendéglátó Kft. egyik tulajdonosa. A másik két tulajdonos Imrich Kallan és az IBE Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Az IK Hotels székhelyén ugyanis ténylegesen az ötcsillagos Aria Hotel található, amelyik Kallanék szállodalánca, a Library Hotel Collection tagja. Izsáknak mindössze ötszázaléknyi tulajdonrésze van a cégben, a többin fele-fele arányban osztoznak Kallanék és az IBE Kft. Az IBE kereskedelmi Kft. – az IK Hotels 47,5 százalékos tulajdonosa –az eredetileg Róth Sándor nevet viselő, 1952-es munkácsi születésű Alexander Rovt érdekeltsége az IBE Worldwilde Holdings LLC-n keresztül. Rovt 1985-ben Izraelbe távozott, majd az Egyesült Államokban telepedett le, egyébként pedig egymilliárd dollár fölötti vagyona van, amit zömmel a posztszovjet térségben üzletelve keresett.
Rovt 2007-ben eladta a vagyonát megalapozó műtrágyaipari érdekeltségeit, a vevő a kétes hírű ukrán oligarcha, Dimitrij Firtas volt. Rovt jelenleg az egyik New Yorki-i haszid közösség tagja – nem bízik a bankokban, vagyonát már korábban is ingatlanokba fektette, de 2007 óta sokkal intenzívebben foglalkozik ezzel az üzletággal.
A portál ennek ellenére nem meri teljesen biztosra kijelenteni, hogy Alexander Rovt lehet az „ingatlanos fószer”, akiről Megyeri a 168 Óra szerkesztőségének tanácskozásán beszélt, de azt állítják, van olyan forrásuk, aki azt elismerte, hogy Rovt neve elhangzott a 168 óra felvásárlására vonatkozó tárgyalásokon.
Veszteségek a Brit Mediánál, a 168 Óránál és a Klubrádiónál is
A 24.hu korábban azt is megírta: a 168 Órát felvásárló és a Klubrádióban is egyre nagyobb tulajdonrésszel jelenlévő, sőt a hírek szerint további terjeszkedési tervekkel rendelkező Brit Media eredménykimutatása szerint árbevételük nem volt 2015-ben, csak költségük, így 5,1 millió forint veszteséggel zárták az évet. Leányvállalatuknál, a 168 órát kiadó Telegráfnál az árbevétel 428 millióról 417 millióra változott, adózás előtti eredményük mínusz 23 millió lett, míg 2014-ben 24 milliót tettek ki a veszteségek. A Klubrádiónál egyébként 102,7 millió forint árbevételre tettek szert a beszámoló szerint, ami csökkenést jelent a korábbi 151 millióhoz képest. A rádió – ahol egyelőre még Arató András van többségben – 98 millió forintos veszteséget mutatott ki, ami több mint kétszerese a korábbi év 44 millió forintos mínuszának.