Sztálin beszédei és a Csárdáskirálynő is szabadon vihető januártól

Egy sor ismert alkotó műve kerül ki a szerzői jog védelme alól.

2024. január elsejétől szabadon felhasználhatóvá válnak többek közt Eugene O’Neill írásai, Django Reinhardt zenéi, Kálmán Imre operettjei és Sándy Gyula építészeti tervei – tudatta a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala az Infostarttal. 

Ahogy írják, a művek születésükkor automatikusan a szerzői jog védelme alá kerülnek, amely ugyanígy automatikusan szűnik meg hetven évvel a szerző halálát követően. Ennek megfelelően jövő januártól az 1953-ban elhunyt neves személyiségek művei válnak Magyarországon közkinccsé.

A hivatal azonban figyelmeztet: mindez nem jelenti azt, hogy bárki visszaélhet az eredeti szerzők műveivel. Előfordulhat, hogy a „szerzők műveinek egyes előadásai, vagy az azokról készült hangfelvételek fölött az előadók, illetve a hangfelvétel-előállítók jogai még fennállnak.”  Emellett az „elhunyt szerző emlékét sértő magatartás ellen a védelmi idő lejártától függetlenül felléphet az örökös vagy az érintett közös jogkezelő, illetve érdekképviseleti szervezet, ha a magatartás sértené a szerző névfeltüntetési jogát” – írja a lap.

Szabadon felhasználhatóvá válnak többek közt: