Kramp János üzenete lapult a 122 éves időkapszulában, amit az eleki templomkupolában találtak

Kramp János üzent a múltból.

Nem, ez a hír nem Erich von Dänikentől érkezett, ezúttal szó nincs alternatív történelmi elméletről, paleoasztronautikáról, maradunk a kézzelfoghatónál, a kultúránál:

Időkapszulát és az egykori esperes-plébános 122 éve írt levelét találták meg a Sarlós Boldogasszony-templom kupolájában a Békés megyei Eleken.

„Dicsértessék a Jézus Krisztus!” – egész konrétan és kevéssé meglepően így köszöntötte az utókort Kramp János eleki esperes-plébános az időkapszulába rejtett, 1901-ben írt levélben.

Na de ki is volt Kramp János? (És ma már miért nincsenek ilyen nevek?)

Kramp atya 1888 és 1913 között szolgált az akkor tízezer fős Eleken, regnálása alatt bővült a katolikus templom, méghozzá 1901 és 1906 között: kereszthajóval bővítették, boltívét újraépítették, ekkor került a kupolába, azon belül is a kereszt alatt található gömbbe a most előkerült időkapszula.

Az üzenetben az is olvaasható, hogy a kapszulát rejtő rézgolyót és keresztet 1904. október 19-én tették a helyére gróf Wenckheim Frigyes, gróf Wenckheim Géza és gróf Wenckheim Dénes, vagyis az Eleki Római Katolikus Egyház kegyurai költségén. Ugyanők készíttették a toronytetőt, amit rézlemezekkel fedettek, és a templom egyéb részeit is javíttatták.

A templom aktuális felújítása idén októberben kezdődött el 120 millió közforintból, melyből részben restaurálják, részben új lemezekkel fedik a kupolát, melyet még idén visszahelyeznek, tavasszal pedig a homlokzat frissül.

A polgármester, Szelezsán György szeretne egy interaktív látogatóközpontot plusz egy kilátót is a templom toronytestébe és a tetőtérbe – ott helyeznék majd el a levelet, valamint bemutatnák Elek újratelepítése utáni és a templom 300 éves történelmét.

Addig a plébánia őrzi Karmp atya üzenetét, ám másolatai a város több pontján láthatóak lesznek.

Mi több: a felújított kupolában Szelezsán Györgyék is terveznek időkapszulát elhelyezni, mégpedig a következő tartalommal:

Végül néhány adat a településről és templomáról:

A Sarlós Boldogasszony-templom Békés vármegye második legnagyobb temploma.

Tornyában egy harang lakik.