Rohamosan terjednek Európa kórházaiban a gyógyszerrezisztens klebsiella pneumonia baktériumok, derül ki a Sanger Institute friss kutatásából.
A BBC cikke szerint a kutatók szerint a helyzet rendkívül aggasztó, és arra figyelmeztettek, hogy hamarosan más baktériumok is ellenállhatnak majd még a legerősebb antiobiotikumoknak is.
A klebsiella pneumonia a bélrendszerben telepszik meg, és egészséges embereknek nem okoz problémát. Ugyanakkor a gyenge immunrendszerű betegeknél tüdő- és agyhártyagyulladást is okozhat.
A probléma az, hogy a baktérium ellenáll a legerősebb, carbapenem nevű antibiotikumnak, amit csak súlyos fertőzés esetén alkalmaznak.
A fertőzések következtében egyre magasabb a halálozási arány. Az is aggasztó, hogy 2015-ben már kétezer haláleset történt emiatt, de még nagyobb baj, hogy ha nem lépünk, akkor ez a szám tovább fog nőni
– magyarázta Dr. Sophia David, a Sanger Institute kutatója.
A lap megjegyzi, míg 2007-ben „csak” 341 ember halálát okozta a klebsiella pneumonia, úgy 2015-re ez az adat 2094-re duzzadt.
A mostani kutatásban 244 kórház vett részt Európa minden pontjáról. A legfőbb megállapítás az volt, hogy a baktérium emberről emberre terjed, főként a kórházakon belül.
A BBC azt írja, a legjobb, amit a gyógyszerrezisztens fertőzések ellen tehetünk az, hogy el sem kapjuk őket.
Hajo Grundmann, a University of Freiburg professzora ugyanakkor arról beszélt, optimisták azzal kapcsolatban, hogy megfelelő kórházi higiéniával megállítható a baktériumok terjedése és sikeresen kontrollálni lehet a problémát.
Kiemelt kép: iStock