Heteken belül Magyarországra jöhet Matteo Salvini

Az, hogy ki milyen oldalra kerül a májusi európai parlamenti (EP) választások után, attól függ, ki milyen álláspontot képvisel Európa jövőjét illetően - nyilatkozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke szerdán Rómában a közmédiának.
Kapcsolódó cikkek

A házelnök mások mellett Matteo Salvini olasz belügyminiszterrel, a Liga vezetőjével tárgyalt. A fideszes politikus az M1 aktuális csatornán sugárzott Híradóban azt mondta: gratulált a belügyminiszternek az elmúlt hetek, napok választási sikereihez

Hangsúlyozta: a Fidesz az Európai Néppártban (EPP) képzeli el a jövőjét. Matteo Salviniék pedig – akik jelenleg a Nemzetek és Szabadság Európája képviselőcsoportban foglalnak helyet – egy új szövetséget próbálnak építeni. Kövér László a közmédiának azt mondta: álláspontjuk ott találkozik, hogy az EPP-nek nyitottnak kell lennie a tőlük jobbra lévő politikai erők felé is, nem csak balra. Ezzel részben az EPP-t is felértékelik, részben alternatívákat is nyithatnak a választók előtt, hogy milyen Európát is akarnak valójában.

Kövér László megemlítette, hogy Matteo Salvini a tervek szerint április végén, május elején Magyarországon tesz látogatást Pintér Sándor belügyminiszter meghívására.

A magyar delegáció Maria Elisabetta Alberta Casellatinak, a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) politikusának , a szenátus elnökének meghívására látogatott Rómába. Magyar házelnök utoljára 2006-ban járt Olaszországban. Olasz házelnök még régebben, 2001-ben látogatott Magyarországra – közölte Kövér László, hozzátéve: ehhez képest a két parlament közötti kapcsolat szorosabb. Ezzel együtt a szenátus elnökével és Roberto Ficóval, a képviselőház elnökével abban egyeztek meg: próbálják a képviselőiket, a baráti tagozatok tagjait, a szakbizottságok tagjait arra ösztökélni, hogy keressék egymást és minél több témát beszéljenek meg.

Kövér László elmondta: Roberto Ficóval – aki az Öt Csillag Mozgalom tagja – arról is tárgyalt, hogy az Európai Unió következő hétéves költségvetésének ügyében is működjenek együtt, ne osszák meg a kelet-európai új tagállamokat és Olaszországot. Nyilvánvalóan mindkét fél abban érdekelt, hogy a strukturális alapokat, a közös agrárpolitikára szánt forrásokat ne kurtítsák meg – jegyezte meg.

Kiemelt kép: Massimo Pinca / Reuters