Oroszország nem ad kárpótlást a balti államoknak

Szerintük szó sem volt szovjet megszállásról, ellenben a balti államok komoly hozzájárulást kaptak a szovjet korszakban fejlődésükhöz.

Oroszország nem ért egyet azzal, hogy a balti államoknak a Szovjetunión belüli léte megszállás volt, és nem tartja lehetségesnek a kárpótlás kérdésének mérlegelését – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak szerdán Szocsiban.

„Természetesen egyáltalán nem értünk egyet a szovjet megszállás kifejezés használatával” – mondta Peszkov, hangsúlyozva, hogy a kártérítés kérdése egyáltalán nem vethető fel.

Mint mondta, „ez nagyon régi téma”, amellyel kapcsolatban nem szabad megfeledkezni arról a hozzájárulásról, amelyet a balti államok a szovjet korszakban kaptak az infrastrukturális, gazdasági és szociális fejlődésükhöz.

Peszkov arra reagált, hogy az észt igazságügyi minisztérium kedden közleményt adott ki, amely szerint a tárcavezető, Urmas Reinsalu és lett hivatali partnere, Dzintars Rasnacs azt tervezi, hogy megvizsgálja az Oroszországgal szemben a szovjet megszállás miatti kárpótlás követelésének lehetőségét. A két miniszter kifejezte készségét, hogy az ügyet a nemzetközi jog keretei között, az ENSZ szintjén rendezzék.

Lettország, Litvánia és Észtország három évvel ezelőtt közös nyilatkozatot fogadott el, amelynek értelmében törekedni kell a szovjet megszállás okozta kár megtérítésére. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint egyedül Lettországban 30 milliárd dolláros kártérítést tartanak szükségesnek. (MTI)