Az oroszok szerint nincs bizonyíték az újabb, hackertámadásokról szóló vádakra

A Microsoft szerint amerikai kormányzati oldalakat próbáltak megtámadni.
Microsoft: Orosz hackerek támadták meg az amerikai szenátust
Gyaníthatóan a választásokba akartak beavatkozni. Nem először.

Semmilyen bizonyíték sem támasztja alá a Microsoft Oroszországgal szemben megfogalmazott vádjait – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnök újságíróknak kedden Moszkvában. Peszkov a Microsoft közlésére reagált, amelyben azt írták, hogy a szoftvercég az orosz katonai hírszerzéshez köthető hackertámadást regisztrált a célpont az Egyesült Államok szenátusa és több konzervatív agytröszt volt. A műveletek egy részét sikerült meghiúsítani.

A Microsoft bírósági végzés alapján hat olyan honlapon hajtott végre műveletet, amelyet a Fancy Bear nevű csoport hozhatott létre. A honlapokat a novemberi választások előtt a jelöltek és politikai csoportok elleni online támadásokra használhatták volna.

Peszkov a sajtótájékoztatón egyéb témákról is beszélt. A szóvivő reagált Donald Trumpnak a Reuters hírügynök számára adott interjújára, amelyben az amerikai elnök kijelentette, hogy Washington kész lenne visszavonni a Moszkva ellen bevezetett szankciókat, ha az orosz fél lépéseket tenne az Egyesült Államokkal való együttműködésre Szíria és Ukrajna ügyében.

Peszkov szerint Oroszország üdvözli Trumpnak az együttműködés szándékáról tett bejelentését, de jobban örülne a konkrét javaslatok és feltételek megfogalmazásának. Mint mondta, ilyenek nem hangzottak el a Helsinkiben július 16-án megrendezett orosz-amerikai csúcson.

Az orosz elnöki szóvivő azzal vádolta meg Kijevet, hogy az semmit sem kíván tenni a Donyec-medencei rendezés érdekében. Mint mondta, tisztázni kellene, hogy az ügyben miért csak Oroszországgal szemben fogalmazódnak meg amerikai elvárások, az ukrán vezetéssel szemben pedig miért nem.

Peszkov megfogalmazása szerint Oroszország minden más országnál nagyobb mértékben járult hozzá a szíriai rendezéshez, valamint a menekültek hazatérésének előkészítéséhez. Közölte, hogy Moszkva nem folytatott egyeztetést Washingtonnal az iráni befolyás Szíriában való amerikai „feltartóztatásáról”. Ezzel arra a sajtóértesülésre reflektált, amely szerint John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó Jeruzsálemben kijelentette, hogy az Egyesült Államok, Izrael és Oroszország közös érdeke Irán feltartóztatása.

Elhangzott az is, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök megerősítette Angela Merkel német kancellárnak, hogy az orosz földgáz ukrajnai tranzitja az Északi Áramlat-2 vezeték megépítése után is megmarad kettejük hétvégi mesebergi megbeszélésén.

(MTI)

Kiemelt kép: Vlagyimir Putyin, Europress/Mikhail KLIMENTYEV/Sputnik/AFP