Bűzlik a korrupciótól Európa

Európa számára továbbra is az egyik legnagyobb kihívás. Egyetlen tagállam sem mentes tőle, és az európai gazdaságnak évente mintegy 120 milliárd euró kárt okoz.
Kapcsolódó cikkek

“Nincs korrupciómentes övezet Európában” – jelentette ki Cecilia Malmström, az Európai Unió belügyi biztosa brüsszeli sajtótájékoztatóján, ismertetve, hogy a korrupció évente 120 milliárd euró (mintegy 37 200 milliárd forint) kárt okoz Európának.

Informális kapcsolatok

Magyarországgal kapcsolatban a jelentésben rámutattak, hogy a közigazgatás integritását és átláthatóságát több eszköz is segíti, Magyarország pedig “nagyratörő” korrupcióellenes politikákat dolgozott ki, ennek dacára továbbra is aggodalomra ad okot a gazdasági és politikai szereplők közötti informális, nem hivatalos kapcsolat helyi szinten.

Brüsszel emellett a pártfinanszírozást, a közbeszerzési eljárások ellenőrzését és a közhivatalt viselők összeférhetetlenségét nevezi meg olyan területként, ahol Magyarország további erőfeszítéseket tehet. További lépéseket lehetne tenni a hálapénzek gyakorlatának felszámolására az egészségügyben – jegyzi meg mindemellett a brüsszeli testület.

A korrupciós helyzet áttekintése mellett a jelentéssel egy időben a bizottság két közvélemény-kutatás eredményét is közzétette. Eszerint az uniós polgárok több mint háromnegyede, a magyaroknak pedig 89 százaléka véli úgy, hogy a korrupció széles körben elterjedt a társadalomban, emellett pedig uniós szinten a megkérdezettek négy százaléka, Magyarországon pedig 13 százaléka mondta azt, hogy az elmúlt egy évben kenőpénzt kértek vagy vártak tőle.

Városfejlesztés, építőipar, egészségügy

Cecilia Malmström újságírói kérdésre leszögezte: arról szó sincs, hogy a bizottság bármelyik tagállam ellen bármilyen szankciót tervezne, és a jelentésben nem is állítottak fel korrupciós rangsort a tagállamok között, mindössze a problémás területekre igyekeztek rávilágítani.

Mindent egybevetve az Európai Bizottság megállapítása szerint az Európai Unióban regionális és helyi szinten nagyobb a korrupció kockázata, mint a központi kormányzatban, alacsonyabb szinten ugyanis Brüsszel gyengébbnek látja a belső ellenőrző mechanizmusokat, illetve a fékek és ellensúlyok rendszerét. A korrupció által leginkább sújtott szektor a bizottság szerint a városfejlesztés, az építőipar, valamint az egészségügy. A brüsszeli testület az állami tulajdonban lévő vállalatok ellenőrzésében is lát hiányosságokat, amelyek sérülékennyé teszik ezeket a cégeket a korrupcióval szemben.