A melósok bére sokkal jobban nőtt, mint a vezetőké

Több mint ötödével kap többet ma egy betanított munkás, mint egy éve, miközben a középvezetői béremelés éppen csak inflációkövető volt.
Kapcsolódó cikkek

Az év eleje óta 7,6 százalékkal, egy éves időtávban pedig 14,5 százalékkal nőtt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére – derül ki a Trenkwalder első negyedévi, mintegy 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből.

A bérnövekedés a betanított munkásoknál volt a legjelentősebb: éves szinten csaknem elérte a 22 százalékot. A felsőbb kategóriákban azonban korántsem tapasztalható ekkora ugrás a béreknél: a BDO Magyarország több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetőjénél 2016 első negyedéve óta 3,7 százalékos, míg az elmúlt három hónap során mindössze 1,2 százalékos bérnövekedést tapasztalt.

A fizikai dolgozóknál egy év alatt 760-ról 870 forintra emelkedett az átlagos órabér. Ezen belül:

Régiók szerint is jelentős az eltérés az órabérek között: míg Dél-Dunántúlon és az Észak-Alföldön ma 770-800 forint közötti átlagos órabérre számíthat egy fizikai dolgozó, ez az érték a Nyugat-Dunántúlon 910, míg Közép-Magyarországon 960 forint körül alakul.

A fizikai dolgozók órabérének növekedése csak részben köszönhető a minimálbér 15 százalékos idei emelésének – kommentálta a felmérés eredményét a munkaerő-kölcsönző cég ügyvezető igazgatója, Hujber Tibor. Egyre szélesebb körben jelent viszont problémát a munkaerőhiány, ezért a munkáltatóknak a jobb munkalehetőségekkel rendelkező régiókban csak akkor van esélyük megszerezni, illetve megtartani fizikai dolgozóikat, ha beszállnak a bérversenybe. Különösen a legalacsonyabb végzettségűekért folyik most a küzdelem, amit az is mutat, hogy a betanított munkakörök átlagos órabére az egy évvel korábbi 14 százalék helyett már csak kevesebb mint 10 százalékkal marad el a szakmunkásokétól.