Ha csak a béreket nézzük, már jöhetnének a 100 ezer forintosok is

De mit mond az MNB?

Több mint 20 év telt el a 20 ezer forintos bevezetése (2001 februárja) óta, és közben sokat vesztett vásárlóerejéből a forint. A pénzcentrum azt nézte meg, aktuális lenne-e már nagyobb címlet bevezetése, és a Magyar Nemzeti Bankot is megkérdezték, jöhet-e az 50, vagy 100 ezer forintos bankó.

Először megnézte a portál, hogy a rendszerváltás után bevezetett legnagyobb címletek hogyan viszonyultak a forgalomba kerülésük évében mért átlagos bruttó fizetésekhez.

Persze a nettó kifizetéséhez nem kizárt, hogy ennél is kevesebb bankó kellhetett.

Összegzésül azt írták, hogy ha csak az 1997-es vagy a 2001-es arányokhoz akarnánk tartani magunkat, akkor már nem is az 50 000 forintos, hanem a 100 000 forintos címletet kellene kibocsátani. Sőt, mivel a bruttó átlagkereset lassan eléri a 600 ezer forintot, idővel akár a 200 ezer forintos bankjegy bevezetése is napirendre kerülhetne. Levezették továbbá, hogy az IMF által javasolt D-metric módszer szerint (ami a napi átlagbérből indul ki) is szóba kerülhetne már a 100 000 forintos bankjegy bevezetése.

De mint kiderült, az MNB tervei nem igazodnak fentiekhez. A portálnak azt válaszolták, hogy hatályos készpénzes stratégiájában az MNB Monetáris Tanácsa a jelenlegi címletstruktúra megtartása mellett döntött. Így sem új bankjegy-, sem új érmecímlet bevezetése nincsen napirenden.

A nagy értékű fizetések lebonyolításárára Magyarországon az elektronikus infrastruktúra megfelelő alternatívát biztosít, ezért nem készpénzlogisztikai, sem pénzforgalmi szempontok nem indokolják nagy értékű bankjegycímletek bevezetését – tették hozzá.