A kisbenzinkutak az üzemanyagárstop feloldását kérik

A kormány még nem döntött.
Kapcsolódó cikkek

Az üzemanyagárstop jelenlegi formájában nem fenntartható – vélték a Népszavának nyilatkozó kis és nagy benzinkutakat üzemeltetők képviselői. Mint ismert, a 480 forintos árbefagyasztást tavaly novemberben rendelte el a kormány a benzinkutakon, a 95-ös benzinre és a gázolajra, első körben idén február 15-ig, majd hosszabbították május 15-ig.

Minden kiskereskedő veszteséges lett

A kiskereskedőket az ársapka az elmúlt fél év alatt egyértelműen veszteséges működésre kényszerítette, ez pedig hosszú távon nem fenntartható – szögezte le megkeresésükre a nagy iparági láncokat összefogó Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára, Grád Ottó. Bár a nagy hazai láncokat csőd nem fenyegeti, a most elszenvedett veszteségeket az árstop esetleges feloldása után akár évekig kell majd ledolgozniuk – tette hozzá.

A Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) a napokban három javaslat-változattal élt az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium felé – közölte a lappal Egri Gábor elnök.

Ennek forrásául szolgálhat a piaci árakból képződő többlet-áfabevétel. A megoldással ki lehetne szűrni a külföldi „benzinturisták” – az ellátást ma is nehezítő – vásárlásait is.

Csak az, hogy a Mol, korábbi szerződéseitől eltérően, a finomító és a kút közötti szállítás költségét a velük újonnan szerződő kis kutakra terheli, literenként átlag 10 forint többletköltség. Az így megmaradó, literenként 10 forintos „árrést” az elnök lélegeztetőgéphez hasonlította. Az árstop előtti „békeidőkben” ugyanis az ágazat átlagos árrése literenként mintegy 40 forintot, az ebből megmaradó „profit” pedig az ár körülbelül egy százalékát tette ki.

Az üzemanyagpiaci feszültségekre jellemző, hogy a Holtankoljak.hu szerint péntektől 588 forint lenne a benzin és 674 forint a gázolaj átlagos piaci kútára. Ha tehát ma feloldanák az árstopot, a benzin literje több mint száz, a gázolajé pedig közel kétszáz forinttal lenne drágább.

Kapcsolódó
Jelentős mínuszba került a Mol a tőzsdén
Elképzelhető, hogy az üzemanyagárstop esetleges fenntartására reagáltak a befektetők.