Bajban lehetnek a katások, ha jövőre akarnak hitelt felvenni

Komoly hatással lehet a több mint 430 ezer katás vállalkozó életére a januártól életbe lépő adózási szigorítás. Ha 2021-től ugyanannak az ügyfélnek 3 millió forint felett számláznak, akkor erre az árbevételi részre 40 százalékos elvonás lesz érvényes. Bár a plusz terhet a kifizetőnek kell majd megfizetnie, borítékolható, hogy a cégek egy része ezt nem fogja vállalni. Ez pedig befolyásolhatja az adott katás vállalkozó hitelhez jutási lehetőségeit, sőt, akár el is veszítheti a hitelképességét. A Bankmonitor.hu szakértői szerint az érintetteknek érdemes lehet még az idén lépniük, ha például lakáshitelt szeretnének felvenni.
Kapcsolódó cikkek

Hitelezhetőség szempontjából kulcsfontosságú az igazolt jövedelem nagysága, hiszen ez határozza meg az igénylő által vállalható törlesztők maximális összegét, legyen szó egyéni vállalkozóról vagy magánszemélyről. Az úgynevezett adósságfékszabály szerint félmilliós nettó jövedelem alatt a jövedelem legfeljebb 50 százalékát lehet hiteltörlesztésre fordítani, míg az ezt meghaladó bevételnél 60 százalék a plafon.

Éppen ezért lesz érdekes az egyazon felek közötti számlázások 3 millió forint feletti részére januártól kivetendő 40 százalékos elvonás, hiszen ha ennek hatására bármilyen okból csökken az egyéni vállalkozó bevétele, akkor ez kihat majd az általa felvehető hitel maximális összegére is. Ennek ellenére a Bankmonitor szakértői egyelőre azt tapasztalják, hogy a bankok nem szigorítottak „előre”, vagyis a katás jövedelmekkel most is hasonlóan számolnak, mint korábban.

Így számolnak a katás jövedelmekkel a bankok

A katás adózók bevétele speciális eset, így a bankok mindig másképpen kezelték, mint a munkavállalói jövedelmeket. A katásoktól minden esetben bekérik az előző lezárt évről szóló NAV-jövedelemigazolást, amelyen az elmúlt esztendő bevételeinek 60 százaléka szerepel. Vagyis, ha a vállalkozó az adott évben 10 millió forint értékben számlázott, akkor 6 millió forint/év lesz az összjövedelme, amit ha elosztunk 12-vel, akkor az 500 ezer forint havi nettónak felel meg.

A bankok azonban nem egyformán fogadják el a katás jövedelmet lakáshitel, autóhitel, de még babaváró hitel esetén sem, ami a hitelképesség szempontjából rendkívül fontos:

A banki gyakorlat tehát nagyon fontos, már csak a kisvállalkozók hitelképessége miatt is.

Szigorúbb elbírálás a koronavírus-járvány kitörése óta

Bár a bankok a katás egyéni vállalkozók jövedelmével jelenleg a korábban megszokott módon számolnak, számos szigorításra is fel kell készülnie annak a kisadózónak, aki hitelt venne fel.

Érthető, hiszen a 2019-es év még „békeidőnek” számított, így egyáltalán nem biztos, hogy aki akkor prosperált, annak most is van forgalma. Ehhez bankszámlakivonatot, számlákat és pénztári bizonylatokat kérhetnek be, de olyan pénzintézet is akad, ahol a vállalkozónak írásban be kell mutatnia a tevékenységét, hogy a bank lássa, a jelen helyzetben is működőképes az üzleti modell.

A portál szakértői szerint személyi kölcsön igénylésekor arra kell felkészülni, hogy a vállalkozók többnyire nem kapják meg a lehetséges maximális hitelösszeget, inkább 4–5 millió forintra számíthatnak.

Ilyen hatással van a hitelképességre, ha valaki felhagy a katázással

Többféle forgatókönyvet figyelembe véve arra is kitértek, hogyan hathat a hitelfelvételre, ha a katás jövőre már nem katázik, mert nem éri meg neki, hanem állást vállal, vagy más vállalkozási formában folytatja tevékenységét.

Abban az esetben, ha a vállalkozónak az új feltételekkel már nem éri meg tovább katázni jövőre, akkor választhat más adózási formát is magának.

Lesz, aki biztosan nem jut hitelhez

Csak az biztos, hogy most rendkívül bizonytalan, milyen feltételekkel hiteleznek majd a bankok 2021-ben, de annak kicsi a valószínűsége, hogy lazítanak a feltételeken. Illetve azzal is számolni kell, hogy ha most igényel egy katás vállalkozó hitelt, akkor a NAV-jövedelemigazolásán még a 2019-es bevételei szerepelnek majd, míg ha kivár, akkor a 2020-as számok alapján állapítják meg a jövedelmet.

Vagyis, ha az idei év rosszabbul alakul, érdemes lehet azonnal lépni, ám azt tudni kell, hogy a bankok be fogják kérni az elmúlt hónapok bankszámlakivonatait is. Amennyiben a számlakivonaton némileg kisebb bevétel szerepel, mint a tavalyi átlag volt, az még nem jelent feltétlenül problémát, ám akinek nincs bevétele, vagy akár szünetelteti a vállalkozását, az biztosan nem jut most hitelhez.

Kiemelt kép: Getty Images