A tavalyi lejtmenethez képest már növekedett az építőipar

Ami biztató, hogy sok új szerződést kötöttek.
Kapcsolódó cikkek

2017 februárjában az építőipari termelés volumene 15,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi, alacsony bázist. Mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett: az épületek építése 13,5, az egyéb építményeké 19,7 százalékkal – jelentette a KSH.

A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján februárban az építőipar termelése 0,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest.

2017 februárjában az előző év azonos hónapjához képest:

Mit mondanak a szakértők?

A Futureal-csoporthoz tartozó Futureal Development Zrt. vezérigazgatója tatár Tibor így kommentálta a számokat:

Az építőipart jellemző munkaerőhiány és a garantált bérminimum emelése számottevő bérnövekedést eredményezett az ágazatban, de drágultak az építőanyagok is. Szerinte az idén 15-20 százalékkal nőhetnek a kivitelezési költségek. Ezek a tényezők az irodabérleti díjak emelkedésének irányába hatnak csakúgy, mint a bérlői kereslet élénkülése.

A várakozásoknak megfelelően jelentős bővüléssel zárta a februárt a magyar építőipar: éves összevetésben 15,2 százalékkal nőtt az ágazat termelése. Ez egyben azt jelenti, hogy a januári 18,5 százalékos növekedés után lényegében tartotta a tempót a szektor – értékelt az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, Balogh László. Szerinte is számítani lehetett az idei jelentős bővülésre, miután tavaly nagyon gyengén szerepelt az építőipar: 2016-ban ugyanis 19 százalékkal csökkent az ágazat teljesítménye.

A február fordulópontot jelentett abból a szempontból, hogy most mindkét építőipari alágazatban, a lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél és az egyéb építményeknél is növekedés volt. Erre pedig hosszú ideje nem volt példa – tette hozzá a szakember.

Úgy véli, a szerződésállomány alakulása azt mutatja, hogy továbbra is emelkedő pályán marad az építőipar. Balogh László közölte azt is, hogy a lakásépítések terén hónapok óta töretlen a fejlődés, ráadásul az Eurostat adatai Európai Unióban tavaly Magyarországon volt a legerősebb lakásépítési kedv: tavaly 215 százalékkal nőtt a legalább kétlakásos társasházakra kiadott engedélyek száma, ami sokszorosa a 13 százalékos növekedést mutató uniós átlagnak. A portál előrejelzése szerint az idén folytatódhat az építőipar bővülése, azonban a munkaerőhiány befolyásolhatja a növekedés ütemét.