Brexit – megállhat a brit növekedés, de a recessziót talán elkerülhetik

A nagymértékű bizonytalanság a befektetői kedv csökkenéséhez és alacsonyabb GDP-növekedéshez vezethet.
Kapcsolódó cikkek

Miután az Egyesült Királyság népszavazás útján úgy döntött, hogy kilép az Európai Unióból, gazdasága rövid távon kihívásokkal nézhet szembe: a nagymértékű bizonytalanság a befektetői kedv csökkenéséhez és alacsonyabb GDP-növekedéshez vezethet – a várható következményeket elemzik a PwC közgazdászai.

Előrejelzéseink azon a feltételezésen alapulnak, hogy a Bank of England a nyár folyamán lazít a monetáris politikáján. Hitelezést könnyítő intézkedésekre is sor kerülhet, ilyen például a banki hitelezés élénkítését célzó Funding for Lending program kiterjesztése – mondja Richard Boxshall, a PwC vezető közgazdásza.

Mire lehet számítani?

Az elemzés tíz uniós tagországot említ, amely gazdasága méretéhez képest a legtöbbet exportál az Egyesült Királyságba. A lista elején Írország (19,9%) és Ciprus (9,5%) található. A nagyobb európai gazdaságok közül méretéhez képest Németország exportálja a legtöbbet az Egyesült Királyságba (3,7%). Franciaország (2,5%) és Olaszország (1,7%) nem szerepel az első tíz között.

Habár makrogazdasági szinten ezek nem igazán kiugró számok, néhány iparág számára nagyobb jelentőséggel bírhatnak. Tehát ezekben a gazdaságokban az érintett vállalkozásoknak fel kell készülniük az új kereskedelmi megállapodásokra.