Megvan, miért fogott padlót az ipar márciusban

A KSH második becslése szerint is 4,6 százalékos volt a visszaesés.
Kapcsolódó cikkek

2016 márciusában az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. (A KSH első becslésében közölt márciusi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.) Munkanaphatástól megtisztítva a termelés volumene 2,4 százalékkal kisebb volt 2015 márciusához képest.

Idén már másodszor esett vissza az ipari termelés. Januárban éves és havi szinten is csökkenést mutatott az ipar, akkor az autóipar miatt. Februárban viszont úgy tűnt, kezd magához térni a termelés. A márciusi adatok nem ezt igazolják.

Az előző hónaphoz (februárhoz) viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,1 százalékkal mérséklődött.

Visszaesett az export és a belföldi értékesítés is

Idén márciusban az ipari export volumene is 4,8 százalékkal kisebb volt, mint 2015 harmadik hónapjában. A feldolgozóipar exportértékesítésének több mint felét adó két alág közül a 36 százalékot kitevő járműgyártás kivitele 8,6 százalékkal esett vissza. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export egyhetedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai viszont 4,6 százalékkal nőttek.

Az ipar belföldi értékesítése 4,7, ezen belül a feldolgozóiparé 2,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az ipar mindhárom ágában csökkent a termelés: a döntő súlyt (94%) képviselő feldolgozóiparban 4,4, az energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 0,2, a csekély súlyú bányászatban 40 százalékkal.

Feldolgozóipar

A feldolgozóipar tizenhárom alága közül ötben emelkedett (0,3 és 5,5% között), míg a többi alágban 0,5 és 23% közötti mértékben csökkent a termelés az előző év azonos hónapjához képest.

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 6,9 százalékkal csökkent 2015 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 0,4 százalékkal nőttek, azonban az új exportrendelések 7,9 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány 5,1 százalékkal meghaladta a 2015. márciusit.

Az év első három hónapjában

Az ipari termelés 0,3  százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés 65 százalékát adó külpiaci eladások volumene 1,1 százalékkal nőtt, a 35 százalékát képviselő hazai értékesítésé 1,7 százalékkal csökkent.

Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2,2 százalékos csökkenése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,9 százalékos létszámnövekedés mellett következett be.

Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban, Nyugat-Dunántúlon (4,9%), Közép-Magyarországon (3,8%), valamint Dél-Alföldön (1,1%) csökkent. A többi négy régióban 0,7 és 14,7% közötti volumennövekedést regisztráltak, a legnagyobb mértékűt Dél-Dunántúlon.