Ötmilliárd forint adót csaltak el húskereskedők

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói harminchárom embert hallgattak ki gyanúsítottként az ügyben.
Kapcsolódó cikkek

Az adóhatóság bűnügyi szakértőjének tájékoztatása szerint a fővárosi cégkör az unió tagállamaiból áfa megfizetése nélkül szerzett be sertés- és marhahúst, illetve baromfit, amelyek eredetét eltitkolta, és egy felépített cégláncolaton átfuttatva, fiktív számlák segítségével belföldről származó, igen kedvező áru termékként szerepeltette könyvelésében és adóbevallásában.

A láncolatban részt vevő társaságok az adófizetési kötelezettségük csökkentése érdekében felhasználták az áru eredetére vonatkozó fiktív számlákat – tette hozzá az MTI tudósítása szerint Sárközi Alexandra.

Stróman cégeken keresztül vették a húskészítményeket

A tatabányai szervezetben az irányító férfi kft.-je stróman cégeken keresztül húskészítményeket vásárolt külföldről, majd az árut hazai társaságoknak továbbértékesítette. A stróman cégek az így származó bevételeiket fiktív számlákkal csökkentették. A cégeket irányító elkövetők ezeket a társaságokat kizárólag áfalevonásra használták fel.

A két ügyben százharminc helyszínen, országszerte csaknem háromszáz pénzügyi nyomozó, pénzügyőr és informatikus szakember vett részt. Harminchárom személyt előállítottak és gyanúsítottként hallgattak ki, valamint több mint hatvan tanút hallgattak ki. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal 18 tonna hústermék forgalmi korlátozását rendelte el.

Zár alá került javak

Készpénzben és bankszámlákon a nyomozók több mint hatszázharmincmillió forint vagyont zároltak. Ezen túl az egyik ügyben huszonnégy gépjárművet, aranytárgyakat, drágaköveket foglaltak le, a tatabányai bűnszervezet vezetőjének pedig a luxusingatlanát, autóit is zárolták.

A bűnügyi szóvivő megjegyezte, hogy a bűnszervezetben részt vevők többségének bevallott jövedelme messze elmaradt valós életszínvonaluktól, így a büntetőeljárás mellett vagyonosodási vizsgálatot is indít a NAV ellenük.
A tatabányai bűnszervezet hat tagját a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte, valamint további egy gyanúsítottat házi őrizetbe.

Mint ismert, az áfacsalások visszaszorításának céljával az élő- és a félsertés általános forgalmi adója 5 százalékra csökkent 2014. január 1-jétől (a korábbi 27 százalékról). Azt nem tudni, a csalássorozat mikor történt ehhez képest.