Több gyermek, magasabb nyugdíj: megérné anyagilag?

Bár a kormány szerint a magyar nyugdíjrendszerhez nem kell hozzányúlni 2030-ig, szakértők azt mondják, ez kizárt. Legutóbb a Népesedési Kerekasztal (NK) javaslata kapott nagyobb visszhangot, amely szerint a gyereknevelést el kellene ismerni a nyugdíjrendszerben. Egy számítás szerint ez viszont anyagilag sem érné meg a családoknak.
Kapcsolódó cikkek

Bár Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy 2030-ig semmilyen változás nem szükséges a magyar nyugdíjrendszerben, mivel a nyugdíjak kifizetése, a nyugdíjalapok működése biztosított, szakértők szerint kizárt, hogy a mindenkori kormány 2030-ig ne nyúljon hozzá jelentősen a nyugdíjrendszerhez. A magyar társadalom hosszú ideje öregszik, többen halnak meg, mint ahányan születnek, ezért egyre kevesebb aktív munkavállalónak kell eltartania egyre több nyugdíjast, ami fenntarthatatlan.

Legutóbb a Népesedési Kerekasztal (NK) javaslata kapott nagyobb visszhangot, amely szerint a gyereknevelést el kellene ismerni a nyugdíjrendszerben. Hiszen minél több gyerek van, és minél magasabb az iskolai végzettségük, annál könnyebb lesz egy generáció múlva a nyugdíjakat kifizetni. A kezdeményezők szerint e mellett igazságtalan, hogy a többgyerekes szülők rejtett „gyermekességi adót” fizetnek, miközben a gyerektelenek vagy az egygyerekesek ugyanolyan nyugdíjat kapnak, mint a több gyereket vállalók. Az egyik megoldás szerint, aki egy gyermeket nevel, az kevesebb nyugdíjat kapna, aki kettőnél többet, az többet.

A Népesedési Kerekasztal modellje

Egy gyermek 0,1-es változást, vagyis 10 százalékos módosítást jelentene az állami nyugdíjunkra nézve. Ez szám szerint azt jelenti, hogy akinek nincs gyermeke az a mostani várható nyugdíjának a 80 százalékát kapná, az egy gyermekes szülő a 90 százalékát, és így tovább. Az 5 gyermekes szülő így megkapná a mostani állami nyugdíjának a 130 százalékát.

Egy szakmai blog a fenti modell alapján kiszámolta, hogy ez konkrétan mit jelentene a gyakorlatban. Azaz elemezte, hogy a plusz gyermekvállalás hogyan hatna ki egy kétgyermekes család bevételeire és kiadásaira, illetve a szülők nyugdíjára 28 év múlva. A Nyugdíjbiztosító blog összeállítása azért is hiánypótló, mert a Népesedési Kerekasztal kétoldalas tanulmánya nem tartalmaz sem hatástanulmányt, sem forrásoldalt, sem pontos számításokat. Mondjuk nem is ez volt a céljuk, hanem maga a problémafelvetés, hiszen a nyugdíjrendszerről beszélni kell.

Az NK szakértője szerint, a világ számos országában beszámítják a gyermekvállalást a nyugdíjrendszerbe, például a nőknek szolgálati időt adnak arra az időszakra, amíg otthon vannak a gyerekekkel. Más szakértők úgy vélik, hogy az NK ötlete elképesztő, hiszen nem tudni például, milyen forrásból lehet majd fedezni a gyermektelen vagy egygyermekes kiskeresetű szülők nyugdíjának kiegészítését? És elfogadja-e majd a társadalom a kevés szerencsés nagykeresetű és háromgyermekes család kiugró nyugdíját?

Hogyan tükröződik a nyugdíjban a harmadik gyermek bevállalása?

A blog szerzője, Sebestyén András azt vizsgálta, hogy egy kétgyermekes családnak mennyi kiadást jelentene egy harmadik gyermek, és ez hogyan tükröződne pénzügyileg a szülők nyugdíjában. Mint kiderül, szó nincs kiugró nyugdíjról, sőt, az NK modellje alapján nem igazán éri meg a harmadik gyermek bevállalása.

A blog szerint a gyermekekkel kapcsolatos kiadások így néznek ki:

A harmadik gyermek vállalásának időpontjában a szülőknek ilyen anyagi helyzetük van (fiktív példa):

Inkább az államnak jó, nem a szülőknek

Amennyiben a szülők vállalnak egy harmadik gyereket, akkor a fenti modell szerint 10 százalékkal nő az államtól várható nyugdíjuk: egyikük 85 ezer forintot (7,7 ezer forinttal többet), másikuk 131 ezer forintot (12 ezer forinttal többet) kap. Bár így nyernek havonta 19-23 ezer forintot, a harmadik gyermek nevelésének kiadásait – 50-75 ezer forint havonta – messze nem ellensúlyozzák.

Mindezt azt jelenti, hogy a blog szerint az esetleges módosítás inkább az állam számára lesz kifizetődő, mintsem a szülőknek – legalábbis a tervezett modell és a fiktív példák alapján.