Nincs családon belüli illetékmentesség

Nem feltétlenül mentesül a tranzakciós illeték alól a házastársak egymás közötti utalása. Viszont az élettárs, a gyermek, vagy akár az ismerős utalása is illetékmentes lehet.

Egy, a tranzakciós illetékhez benyújtott, megszavazott módosító javaslat alapján illetékfizetési mentességet vezetnének be. Azonban, mint kedden hírül adtuk, a javaslatból nem derült ki egyértelműen, mire is gondoltak. Hogy a családon belüli utalások mentesülnének-e, s hogy az élettársak, illetve a szülő-gyerek közötti utalás milyen elbírálás alá esne.

A javaslat ugyanis így fogalmaz: „az ugyanazon pénzforgalmi szolgáltató által eltérő számlák között végrehajtott fizetési művelet, ha a fizető fél és a kedvezményezett személye megegyezik, vagy ha a terhelendő és a jóváírandó számla tulajdonosi köre legalább részben azonos”.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy a házastársak egymás közti utalása mentesül az illeték hatálya alól. Hanem azt, hogy – rokoni viszonytól függetlenül – a közös vagy részben közös tulajdonú számlák közötti átutalás élvez mentességet – tájékoztatta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-t.

Az új közös számla létrehozásának, vagy a már létező számlához a hozzáférési/rendelkezési jog megszerzésének ugyanis nem feltétele a rokoni kapcsolat. A javaslat indoklása egyébként csak a könnyebb érthetőség érdekében, zárójelesen, példálózó jelleggel emelte ki a kedvezményezettek köréből a házastársakat – hívta fel a figyelmet a tárca.

A lényeg az, hogy a közös számla tulajdonlása esetén a házastárs, az élettárs, a gyermek, az unoka, bármilyen rokon vagy akár ismerős tranzakciója is mentesülhet az illeték alól – írták válaszukban.

S mivel a mentességnek nem feltétele a rokoni kapcsolat, így a pénzintézetnek sem kell a családi viszonyokban kutakodnia. Viszont mivel csak az ugyannál a pénzintézetnél vezetett számláknál lehetséges a mentesség, így a számlavezetőnek van információja a közös számla tulajdonlásáról – írta a tárca.