Látványosan nő a tej és húsimport

Az idén is folytatódhat az importált tejtermékek és húsféleségek térnyerése a hazai kiskereskedelemben. Az ok a nagy üzletláncok beszerzési politikájának változásában, az uniós agrártámogatási rendszer átalakulásában, valamint az árkülönbségekben keresendő.

A tejpiacon a behozatal még a tavalyinál is nagyobb lendületet vehet az idén, pedig egyes becslések szerint már tavaly megduplázódott, és a korábbi 7-8 százalékról 13-15-re növekedett az importtermékek hazai piaci részesedése – tudta meg a Világgazdaság szakértői forrásokból. Ez a KSH adatai szerint több mint 30 százalékos importbővülést jelentett. A neheze csak most következik – világít rá a helyzetre Kiss Pál István, a piacvezető Friesland közép-európai igazgatója, hangsúlyozva, hogy míg a múlt évben csupán egyes nagykereskedők és külkereskedő cégek igyekeztek kihasználni az időszakos piaci réseket, ma viszont már a tejtermékimport zömét a nagy üzletláncok saját maguk bonyolítják le.

A húsipar a belföldi értékesítési nehézségek növekedésén érzi az import jelentős nyomását. Menczel Lászlóné, a nagy húsfeldolgozókat tömörítő Hússzövetség titkára szerint a behozatalnak kedvez, hogy az uniós országokban a termékekre kivetett áfa 10-12 százalékos, nálunk 15 százalékos. A magyar cégeknek további versenyhátrányt okoz, hogy a termék-előállításnál nagyobb költségekkel kell kalkulálniuk. A szövetséghez tartozó tagvállalatok tavaly mintegy harmincezer tonna húst szereztek be külföldről, s ez körülbelül megegyezett az egy évvel korábbival. A KSH adatai szerint a húsok és húskészítmények behozatala 215 százalékkal nőtt 2004-ben.

A Világgazdaság által megkérdezett kereskedők és vendéglátók az élesedő versenyből fakadó árnyomással indokolják a külföldi beszerzési források térnyerését. A vendéglátók nem nyerészkedni akarnak, egész egyszerűen rákényszerülnek az importra – véli Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke. Idehaza 15-20 százalékkal drágább a hús és a tej, sőt egyes termékeknél 28 százalékos különbséget mértünk – teszi hozzá Háber Tamás.

Címkék: Hazai gazdaság