Csalódtunk az Európai Unióban, de továbbra is a tagjai akarunk maradni

Bár az uniós tagság sok magyar várakozásait nem teljesítette, ennek ellenére a honfitársaink jelentős többsége szerint előnyös volt az, hogy húsz évvel ezelőtt beléptünk az Európai Unióba. Hogy melyek voltak ezek a várakozások és mekkora az EU-ból kilépni akarok aránya, kiderül a 24.hu legfrissebb felméréséből.

Bár öt év alatt négy százalékponttal csökkent azoknak az aránya, akik szerint összességében előnyös volt Magyarország számára az európai uniós csatlakozás, de még így is honfitársaink szűk háromnegyede így gondolja

– derül ki abból a kutatásból, amelyet a 24.hu megbízásából készített a Závecz Research, és amelynek részleteit a következő napokban közöljük. Számos ügyben ugyanazt a kérdést tettük fel, mint 2019-ben, így a válaszok megoszlása jól összehasonlítható.

Ráadásul emelkedett azoknak az aránya, akik szerint nagyon előnyös a tagság: 2019-ben a megkérdezettek 17 százaléka vélekedett így, 2024-ben már 25 százalék. Az „inkább előnyös” válaszlehetőséget bejelölők aránya viszont 59 százalékról 12 százalékpontot csökkent, míg az „inkább hátrányos” választ adóké 6 százalékponttal nőtt. Csökkent azoknak az aránya is, akik nem tudtak vagy nem akartak válaszolni a kérdésre, így a megkérdezettek 96 százalékának van véleménye a témában.

Hogy kontextusba helyezzük az eredményt: az Európai Parlament felmérése szerint az összes tagállamban 2019-ben átlagosan 68 százalék mondta előnyösnek a tagságot, míg 2023 őszén 72 százalék, vagyis a magyar eredmény megfelel az uniós átlagnak.

 

A felmérésben arra is rákérdeztünk, hogy mennyire teljesültek a magyarok várakozásai az uniós tagsággal kapcsolatban. Itt már érezhető némi csalódottság, ugyanis amíg öt évvel ezelőtt még 30 százalék volt azok aránya, akik úgy érezték, hogy teljesen vagy többnyire teljesültek a várakozásaik, addig mostanra ez 25 százalékra csökkent. Arányaiban azok is kevesebben lettek, akik közepesre értékelték az eredményt.

Ezzel szemben a 2019-es 14 százalékról 28 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint az Európai Unió nem teljesítette az elvárásaikat. Ez a romló megítélés az eredmények összesítésén is látszik:

amíg öt éve az 1-től és 5-ig tartó skálán az átlagérték 3,2 pont volt, addig 2024-ben már csak 2,9.

Azok esetében, akik érdemben válaszoltak erre a kérdésre, arra is kíváncsiak voltunk, hogy mit vártak az uniós csatlakozástól. Az első két legtöbbet említett válasz mindkét vizsgált évben ugyanaz volt – az életszínvonal emelkedése, illetve a támogatások, fejlesztések uniós pénzből –, sőt az említési arányuk is ugyanakkorát nőtt. Az idén a szabad utazási lehetőségek került a harmadik helyre, majd azt követi a gazdaság erősödése. Az is látszik, hogy az euró bevezetése és a szabad munkavállalás Európában most jobban foglalkoztatja az embereket, mint 2019-ben.

A magyar kormánynak az EU-ban folytatott különutas politikája miatt időről időre előkerül az a kérdés, hogy vajon Magyarország kilép-e az Európai Unióból. Bármi is azonban a politikai szereplők álláspontja, a közvélemény-kutatások rendre azt igazolják, hogy a magyar lakosság EU-párti. Mostani felmérésünk szerint

ha most vasárnap népszavazást tartanának arról, hogy Magyarország belépjen-e az EU-ba, a válaszadók 65 százaléka igennel válaszolna.

Ez ugyan négy százalékponttal kevesebb, mint 2019-ben, azonban nem a belépést ellenzők aránya nőtt, az ugyanis maradt 19 százalék. Ehelyett azok vannak nagyobb arányban, akik nem mennének el szavazni vagy nem válaszoltak a kérdésre.

A belépést ellenző válaszadóktól azt is megkérdezték, hogy ha arról tartanának népszavazást, hogy kilépjünk-e az EU-ból, akkor mire szavaznának. Az ellenzők 83 százaléka – nem meglepő módon – a kilépést választaná, míg 9 százalékuk inkább maradna az Európai Unióban. Ez 7 százalékpontos növekedés, illetve 3 százalékpontos csökkenés 2019-hez képest. Ugyanakkor ha ezeket az eredményeket a teljes népességre vetítjük ki, akkor már csak 16 százalék lenne a kilépésre szavazók aránya.

Módszertan

A cikkben említett mindkét felmérés az ország felnőtt népességét reprezentáló mintán készült, telefonos módszerrel. A megkérdezettek száma 2019-ben és 2024-ben is 1000 fő volt. A közvélemény-kutatás során kapott adatok legfeljebb plusz/mínusz 3,2 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden választókorút megkérdeznek az országban. A 2024-es felmérés adatfelvétele május 8. és 14. között történt.