8,3 milliárd forinttal nőtt a kórházak lejárt tartozása

Október végén 46,7 milliárd forintra rúgtak a lejárt határidejű, kifizetetlen számlák.

46,7 milliárd forintra rúgtak az állami kórházak lejárt tartozásai az októberi adatok alapján – írja az Mfor.hu. A tartozások egy hónap alatt 8,3 milliárddal nőttek, minthogy szeptemberben még csak 38,4 milliárdot tettek ki.

Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek által jelentett lejárt tartozásállomány összege 2022. október 31-én összesen 120,5 milliárd forint volt. Ebből a tartozásállományból csapódott le 46,7 milliárd forint az egészségügyi intézményeknél, beleértve a járó- és fekvőbeteg szakellátás intézményeit, valamint az egészségügyi ágazati háttérintézményeket is.

A kórházak állammal szemben fennálló tartozása 0,6 milliárd, a szállítókkal, a szolgáltatókkal szemben fennálló tartozása pedig 46,1 milliárd, amelyből 1,2 milliárd forint államháztartáson belülre irányul.

A lap emlékeztetett arra is, hogy egy, a sajtó kizárásával megtartott konferencián elhangzott: a korábbi évekkel szemben a kórházaknak nem a teljes adósságállományt fogják kompenzációként kifizetni az év végén, hanem csak a háromnegyedét. Azt Takács Péter egészségügyi államtitkár jelentette be, hogy idén kisebb kompenzációra számíthatnak a kórházak, mint az elmúlt években. 2020-ban az adósságok 80, míg 2021-ben az adósságok 90 százalékát rendezték konszolidációval.

A konferencián elhangzottak szerint az adósságrendezésről már egyeztetnek a Pénzügyminisztériummal. Központi költségvetési forrásból körülbelül 30 milliárdot tudnak biztosítani a tartozásokra, a maradékot pedig a Nemzeti Egészségbiztosítási Alap (NEAK) maradványából valamint az Országos Kórházi Főigazgató által saját hatáskörben átcsoportosítható pénzből fedezhetik.

A legnagyobb összegű lejárt tartozások októberben így alakultak:

A legkevesebb lejárt tartozása az alábbi intézményeknek volt: