Kiterjesztették az év végi igazgatási szünetet, ha mégis lesz munka, azt két nappal korábban közlik

A különleges jogállású szerveknél és az önkormányzatoknál is leáll a munka és az ügyfélfogadás január 6-ig.

December 22. (csütörtök) és január 6. (péntek) között zárva tartanak a minisztériumok és a különböző szintű kormányhivatalok, a tisztviselőket pedig lényegében kényszerszabadságra küldik – jelent meg még a szeptember 29-i közlönyben. A tegnapiban pedig ennek az intézkedésnek a kiterjesztéséről rendelkezett a kormány.

Eszerint az intézkedés alkalmazható a különleges jogállású szerveknél, illetve a helyi önkormányzatoknál is. A rendelkezés így vonatkozik például

dolgozóira. A fenti szervezeteknél az igazgatási szünetet a különleges jogállású szerv vezetője rendelheti el.

A szünet elrendeléséről november 23-áig kell tájékoztatást adni, és a közfeladatok ellátása nem szenvedhet „aránytalanul nagy sérelmet”. Ehhez képest rendelkeztek arról is, hogy a különleges jogállású szerv, illetve a helyi önkormányzat képviselő-testületének hivatala feladatait nem látja el, és az ügyfélfogadás nem működik.

A munkáltatói jogkör gyakorlója köteles az igazgatási szünetre eső valamennyi munkanapra szabadságot kiadni a különleges jogállású szervnél, illetve a helyi önkormányzat képviselőtestülete hivatalánál foglalkoztatott személyek. Nem alkalmazandó tehát a foglalkoztatottra irányadó jogszabály azon rendelkezése, amely szerint a szabadság egy részével a foglalkoztatott rendelkezik. Először a 2022. évben esedékes szabadságot kell kiadni, majd ha ez nem elegendő, a 2023. évben esedékes szabadságot kell kiadni.

Az igazgatási szünet nem számít bele a különböző intézményeknél zajló eljárások ügyintézési határidejébe.

Ha mégis munkára utasítják a foglalkoztatottakat, akkor arról a munkavégzés időpontját legalább két nappal megelőzően, rövid úton
tájékoztatni kell a munkavállalót, de nem alkalmazandók a rendkívüli munkavégzés ellenértékére vonatkozó rendelkezések.