Kulturális és sportlétesítmények bezárása mellett döntött a szegedi önkormányzat

Az intézkedésektől mintegy 1,5 milliárd forint megtakarítást várnak jövő év elején.

Takarékoskodási intézkedésként közművelődési, kulturális és sportlétesítmények ideiglenes, téli bezárásáról döntött pénteki ülésén a szegedi közgyűlés, írja az MTI.

Botka László polgármester a közgyűlési vita során leszögezte, a város működését, az alapvető közszolgáltatásokat, a bentlakásos szociális intézmények, óvodák, bölcsődék működését, a tömegközlekedést, a közvilágítást biztosítani kell.

Elmondta, az önkormányzatok mozgástere rendkívül szűk, szinte valamennyi magyarországi nagyváros ugyanezeket az intézkedéseket hozza meg.

Kovács Tamás gazdasági alpolgármester elmondta, az intézkedésektől mintegy 1,5 milliárd forint megtakarítást várnak 2023 első negyedévében. Ez lehetőséget teremt arra, hogy egyetlen önkormányzati dolgozót se kelljen elbocsátani.

A jövő évi villamosenergia-beszerzésre az önkormányzat az ideihez képest tízszeres ajánlatot kapott

– közölte a Párbeszéd politikusa, hangsúlyozva, az önkormányzat 30 milliárd forintos éves működési költségvetéséből kigazdálkodhatatlan az energiaköltségek 15-17 milliárd forintos emelkedése.

Tápai Péter, a Fidesz közgyűlési frakcióvezetője kifejtette, a balliberális oldal által erőltetett szankciók miatt kialakuló energiahiány okozza a drágulást, és a megszorító intézkedések közben több száz millió forintot költ el fölöslegesen az önkormányzat.

A döntés alapján Szegeden januárban és februárban zárva tart a többi közt

A sportlétesítmények közül

A bölcsődékben és óvodákban az iskolai téli szünethez hasonlóan – a szülői igényekhez igazodva – január 6-ig csak ügyeletet tartanának, három óvodaépületet pedig januárban és februárban bezárnak. Decembertől három hónapon át zárva lesz négy nappali ellátást biztosító idősek klubja is.

A két ünnep közötti időszakra igazgatási szünetet rendelnek el a Polgármesteri Hivatalban, három kirendeltséget pedig két hónapra bezárnak. Több önkormányzati cég egyes telephelyeit is kiürítik.

A városban a szökőkutakat már október 16-án leállították, ötven épület díszkivilágítását pedig januártól lekapcsolják.

Korábban a szombathelyi és székesfehérvári városvezetés is átfogó takarékossági intézkedések mellett döntött. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége közölte, hogy magyar települések százait veszélyezteti a pénzügyi csődhelyzet az elszálló energiaárak miatt, ezért Nemzeti Energiacsúcs összehívását kezdeményezi a kormánytól.