A CSOK apró rejtelmei (x)

Vajon új vagy használt ingatlanra felvett CSOK-kal járunk jobban? Mi szól a Falusi CSOK mellett, mik a pontos feltételei? A párunk előző házasságból hozott gyermeke után is kérhetjük a támogatást? Mi a helyzet akkor, ha BAR-listások vagyunk vagy van már a nevünkön lakás? Cikkünkben ezekre és hasonló kérdésekre kerestük meg a válaszokat.

2015-től élhetünk a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) vissza nem térítendő állami támogatásával. Olyan „ingyenpénz” ez, amit senki sem szeretne kihagyni, hiszen akár 10 millió forintot is kaphatunk az államtól, amelynek segítségével megteremthetjük otthonunkat.

A CSOK célja a családoknak való segítségnyújtás, így minden esetben a meglévő vagy vállalt gyermek(ek) után élhetünk a lehetőséggel, akár egyedülálló szülőként is. Legyen szó építkezésről, új ház, lakás vásárlásáról, használt ingatlan megvételéről vagy felújításáról, kérhetjük a vissza nem térítendő állami támogatást.

Az igénylés feltételei, illetve az egyes ingatlancélok esetében felmerülő kitételek azonban számos kérdést vetnek fel. Cikkünkben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre adunk választ, oldalunkon pedig további részletekről lehet tájékozódni.

Új vagy használt ingatlanra felvett CSOK-kal járunk jobban?

Bár új ingatlan építése vagy vásárlása esetén magasabb támogatást kaphatunk, a feltételek tekintetében is vannak különbségek, amelyeket érdemes figyelembe venni.

Különbségek a felvehető összeg tekintetében

A felvehető összeg 3 vagy több gyermek esetén valóban jelentősen megnövekszik, hiszen használt lakás vásárlásakor 2.200.000 forintot (illetve 4 gyermek után 2.750.000 forintot), míg ha új ingatlanról van szó, akkor 10.000.000 forintot igényelhetünk.

Két gyermek esetén már nem ilyen szignifikáns a különbség: új lakás építésénél vagy vásárlásánál 2,6 millió forint jár, használt ingatlan vásárlásakor pedig 1.430.000 forint a támogatás összege. 1 gyermek után pedig egyaránt 600.000 forintot kérhetünk, akár új, akár használt ingatlanról van szó.

Az ingatlannal kapcsolatos elvárások is eltérnek

A CSOK igénybevételéhez az ingatlan hasznos alapterületének is el kell érnie egy bizonyos négyzetmétert – az ezzel kapcsolatos elvárások tekintetében szintén van eltérés, főként akkor, ha nem lakást hanem új lakóházat építenénk vagy vásárolnánk:

Fontos különbségek az igénylővel szemben támasztott feltételekben

Ha van a nevünkön lakás, szintén nem mindegy, hogy a CSOK-ot új vagy használt lakáshoz igényelnénk. Új építésű ingatlan esetében ugyanis nincsenek megkötések, használt lakásnál azonban az igénylőnek legfeljebb 50 százalékos tulajdoni hányada lehet más ingatlanban (a nyaraló nem számít), amelyet ha eladunk, akkor az érte kapott összeget a CSOK-ingatlanba kell visszaforgatnunk. Ha pedig haszonélvezeti jogunk van egy ingatlanon, akkor csak abban az esetben igényelhetünk CSOK-ot, ha a haszonélvezeti jogot 2016. február 10. előtt jegyezték be, illetve ha valamilyen jogszabály útján került a nevünkre.

Használt lakásra vajon CSOK-ot vagy Falusi CSOK-ot érdemesebb igénybe venni?

Képek forrása: freepik

A Falusi CSOK olyan lakásra igényelhető, amely a támogatott kistelepülések valamelyikén található. 2019-től élhetünk ezzel a lehetőséggel 2022. június 30-ig, és akár jóval magasabb összeghez is juthatunk, mint a „sima” CSOK-kal: 1 gyermek esetén változatlanul 600.000 forint az igényelhető támogatás, azonban 2 gyermek után már 2.600.000 forint jár szemben a CSOK 1.430.000 forintos összegével, 3 vagy több gyermek után pedig már 10.000.000 forintot kérhetünk a hagyományos CSOK 2.200.000 – vagy 4 gyermek esetén a 2.750.000 – forintos támogatása helyett.

Azonban a kapott összeget nem használhatjuk fel csupán a vásárláshoz, annak felét az ingatlan felújításra kell fordítanunk, így vásárlásra 2 gyermek esetén valamivel kisebb összeg fordítható (1.430.000 forint helyett 1.300.000 forint), 3 vagy több gyermek esetén pedig 5.000.000 forint, amely azonban még így is csaknem kétszerese annak, amennyit hagyományos CSOK-kal kapnánk a vásárlásra. A magasabb támogatás kétségkívül vonzó előnye mellett viszont mérlegelni kell a Falusi CSOK egyik legfontosabb kitételét: minden esetben szükséges a felújítás, amellyel 3 éven belül el kell készülni, különben egy összegben vissza kell fizetnünk a támogatást, ráadásul kamatostul.

Mit kell tudni a vállalt gyermekekre vonatkozó feltételekről?

A CSOK-ban rejlő egyik nagy lehetőség, hogy házastársak számára nem csupán meglévő, hanem vállalt gyermekek után is igénybe vehető mindhárom támogatás (CSOK új lakásra, CSOK használt lakásra és Falusi CSOK), ha az egyik fél 40 év alatti. (Csak a vállalt gyermekek esetén kell házasnak lenni, és a 40 éves korhatár is csak ekkor kitétel). A különbség az, hogy új ingatlannál előre akár három gyermekre is kérhetjük a támogatást, használt lakás vásárlásakor és egyéb ingatlancél (korszerűsítés, bővítés) esetén pedig maximum két gyermekre. Vagyis úgy juthatunk hozzá új lakás esetén akár 10.000.000 forint, használt lakás esetén 1.430.000 vagy Falusi CSOK-kal 2.600.000 forinthoz, hogy még egyáltalán nincs gyermekünk, csak vállaljuk, hogy a következő években meg fognak születni, ezt a vállalást pedig a következő határidőkig kell teljesíteni:

Falusi CSOK-nál ugye a felújítást is meg kell oldanunk az igényelt összegből, amire 3 évünk van. Így a vállalt gyermek megszületésére vonatkozó határidő is kitolódik: a korszerűsítési munkák elvégzése utáni időponttól kell számítani.

Ha azonban nem tudjuk teljesíteni az adott határidőig a vállalást, akkor a támogatást kamatokkal együtt vissza kell fizetnünk még akkor is, ha esetleg egészségügyi okok állnak a háttérben. Ez esetben az örökbefogadás jelenthet lehetőséget, ugyanis örökbefogadással is eleget tehetünk a vállalásnak – az örökbefogadási procedúra időigényességét is figyelembe veszik, így örökbefogadás esetén a fenti határidők két évvel meghosszabbodnak.

A meglévő gyerekekkel kapcsolatos tudnivalók

Képek forrása: freepik

A meglévő gyermekek tekintetében is merülnek fel kérdések, így összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat:

Milyen feltételeknek kell megfelelnünk a CSOK igényléséhez?

Láthattuk, hogy nemcsak házaspárok, de élettársi kapcsolatban élők, elvált, özvegy vagy egyedülálló szülők is kérhetik a gyermekek után járó összeget. A szülőknek a következő feltételeknek kell még megfelelniük:

 

Sokan nem tudják, hogy igényelhetnének CSOK-ot, pedig de

Számos tévhit is él a CSOK-kal kapcsolatban – többen például nincsenek tisztában vele, hogy akkor is igényelhetjük a támogatást, ha:

amelyet számlák ellenében, utólag kapunk kézhez.

 

A CSOK buktatói

A CSOK valóban rendkívül jó lehetőség, azonban fontos figyelni a buktatókra is, amelyek közül a legfontosabbak a következők:

 

A fentiek természetesen nem teljeskörűen mutatják be a CSOK-kal kapcsolatos tudnivalókat, főként, mert a támogatáshoz tartozó CSOK-hitel szintén számos kérdést vet fel, amelynek részleteivel feltétlenül fontos tisztában lennünk. Sokan vágnak úgy bele a CSOK és a CSOK-hitel igénylésébe, hogy csupán a főbb ismereteknek vannak a birtokában. Pedig hosszútávú elköteleződésről van szó, és már díjmentesen is igénybe vehetjük CSOK-szakértő segítségét, illetve előzetesen tájékozódhatunk a kalkulátor segítségével. Így ha igazán körültekintően szeretnénk eljárni, mindenképp érdemes hozzájuk fordulni, mielőtt élnénk a CSOK valóban rendkívül jó, ám buktatókat is magában rejtő lehetőségeivel.