Meghalt Gyekiczki András

Életének 63. évében hunyt el a szociológus, jogász.

Gyekiczki András halálhírét a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Maszihisz) jelentette be. A szociológus, jogász 1958. június 7-én született. Élete első húsz évét Pápán töltötte. 1978-ban vették fel az egyetemre.

Ő is egyike volt azoknak, akiknek a karrierje a Bibó Szakkollégium hőskorszakában kezdődött. Az alapító Kéri László, majd Stumpf István után ő lett a Bibó Szakkollégium igazgatója. 

Gyekiczki András 1990-ig, a szakkollégium igazgatójaként a Fidesz akkori vezetőivel szoros kapcsolatban állt, de szakértőként a másik liberális pártban, az SZDSZ-ben kezdett tevékenykedni.

1994 és 98 között Kuncze Gábor belügyminiszter kabinetfőnöke volt, de dolgozott Demszky Gábor mellett is.

A Mazsihisz tavaly a Magyarországi Zsidóságért díjat adományozta Gyekiczki Andrásnak a pápai zsinagóga „Elfeledett szomszédaink” című kiállításért.

Vasszorgalommal végzett kutatása feltárta, összegyűjtötte mindazt, ami az 1944 előtt Pápán élt zsidó családok emlékezetéből megmaradt. A kutatási anyagot 2012-ben a romos pápai zsinagógában mutatta be Rajk László látványterveivel. Élete utolsó munkája a megújuló Rumbach utcai zsinagóga állandó kiállításának rendezése volt.

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója úgy emlékezett rá, mint aki „a halál árnyékában is elképesztő szorgalommal és elhivatottsággal dolgozott, hogy sokszor megtépázott családi, közösségi emlékezeteinknek a múzeumi bemutatás eszközeivel is segíthessen”. Toronyi Zsuzsanna szívszorítónak nevezte, hogy Gyekiczki András éppen július 14-én, a szabadság, egyenlőség és testvériség elveinek, saját értékeinek jelképes napján hunyt el.

Gyökértelen faként élt, amíg nem látta ezt a katartikus kiállítást
Pápán van egy tárlat, amit minél több embernek látnia kéne. Csakhogy a kiállítást valamiért úgy tálalták, hogy arról alig lehet tudomást szerezni. Olyan, mintha el akarnák dugni azt, amire büszkének kéne lenni. Alig érthető történet ez, elmentünk hát megnézni.