Amiről még Leonardo DiCaprio sem szívesen beszél

Az Oscar-díjas színész egy ideje a környezettudatos életmód szószólója lett, ám a filmes szakmának is van még hová fejlődnie.  

A filmgyártás sosem tartozott a környezetkímélő iparágak közé. Sőt, amennyire progresszív a filmes szakma, olyan nagy a pazarlás egy-egy forgatáson. A Vice nem is olyan régen közölt egy cikket, hogy mit is hagy maga után egy komolyabb produkció.

Fotó:Collection Christophel / Walt Disney Pictures / Jerry Bruckheimer films/AFP
Fotó: Emmanuel Dunand / AFP

Leonardo DiCaprio hatása különösen érdekes a környezetvédelem szempontjából, hiszen a színész a klímaváltozás egyik legnagyobb szószólója, már több mint egy évtizede. S bár természetesen DiCaprio és a hozzá hasonló színészek hírneve is kell, hogy együtt hívják fel a figyelmet a globális felmelegedés veszélyeire, ugyanakkor egy szimpla forgatáson tehetne még többet a stáb egy tisztább környezetért. Persze az nehezen vitatható, hogy még mindig lényegesen nagyobb a társadalmi hatása a tematikus filmeknek, mint amennyit „elégetnek” azok forgatásai. Hiszen elsősorban az emberek bevonása, társadalmi nyomás kell ahhoz, hogy az ipar, a nagyvállalatok és a kormányok elköteleződjenek a zöldülés irányába. Örömmel láthatjuk, hogy a James Bond filmek tematikája is már egyre inkább a komplex témákat vonultatja fel: ma már a föld vízkészletéért (is) folyik a harc, nem csupán a világuralomért vagy az anyagi javakért.

Tegyük hozzá, hogy korántsem csak a filmipar szennyezi környezetünket. Ma még sokszor egyedül ülünk az autónkban a Balaton felé az M7-esen vagy hordjuk előszeretettel a fast fashion akciós termékeit, miközben elhisszük a divatmárkák tudatosságról szóló hirdetéseit. Hosszú még az út, amíg a tudatosság nem csak a szavak mentén jut el hozzánk, hanem a valóságban is ez alapozza meg mindennapi döntéseinket.

Egyre több vállalat gondolja úgy, hogy megújuló forrásokból fedezi majd energiaszükségletét, gondoljunk csak egy friss kezdeményezésre, a RE100-ra, amihez már 217 nagyvállalat csatlakozott. A legfőbb motivációjuk erre pedig az, hogy tetszeni akarnak a fogyasztóiknak. A társadalmi nyomás, az alulról jövő kezdeményezések hatása óriási jelentőségű. Ma ugyanakkor még szinte lehetetlen, hogy valaki 100%-ban környezettudatos életet éljen, mint ahogy az is, hogy a mai ember energiaigényét 100%ban megújulókból fedezzük. Az életvitelünk – gondoljunk csak a reggeli és az esti fokozott háztartási géphasználatból adódó energiaigényünkre -, rugalmasságot követel meg az ellátó rendszertől. Ezt a rugalmasságot hazánkban jelenleg elsősorban a fosszilis erőművek biztosítják. Így fokozatosan tudjuk majd csak elérni, hogy a hagyományos erőműveket teljesen kiiktassuk. Ideális esetben mindenhol van egy lassú mozgás a zöldeneregia felé. De ezt az átmenetet tudni kell az energia ellátást biztosító eszközparkkal tudatosan támogatni, ahogy azt a MET Csoport is teszi azzal, hogy egyszerre van jelen a konvencionális és a megújuló energiatermelésben is – mondta Molnár Gábor, a MET megújuló üzletág és üzletfejlesztési vezetője.

Szponzorált tartalom

A cikk a MET Csoport támogatásával készült.

Kiemelt kép: Angela Weiss / AFP