Magyar szellemberuházást vizsgál az Európai Csalás Elleni Hivatal

Az eredeti tervek szerint 2015-ben indult volna be a napelemgyártás több mint 200 dolgozóval.

Állampolgári bejelentés alapján az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálatot indított az EcoSolifer Kft. által uniós pénzek bevonásával fejlesztett csornai napelemgyár miatt – írta a hvg.hu. A portál által megszerzett dokumentumok szerint a brüsszeli szervezet augusztus végén jutott arra a megállapításra, hogy hivatalos ellenőrzést indít az ürességtől kongó gyár ügyében, ami az eredeti tervek szerint 2015-ben kezdte volna meg a termelést és több mint 200 embernek adott volna munkát.

A portál cikke megjegyzi, hogy a gyár üzemcsarnoka már áll ugyan, de csak egyetlen embert foglalkoztat: a biztonsági őrt. Neki sincs nagyon mit őriznie, mert három évvel a tervezett üzemkezdés után is üresen áll az épület a helyiek megfigyelése szerint.

A részben svájci érdekeltségű üzem 1,9 milliárd forint uniós támogatással valósult volna meg, a modulgyártó leánycég az Eximbanktól további 22,4 millió euró, valamint 363 millió forint hitelt vehetett fel. A támogatás és a hitel összege a mai árfolyamon már a 10 milliárd forintos értéket közelíti, helyben 7,5 milliárd forint sorsáról találgatnak. Annyi biztos, hogy ebből az összegből a gyártósor beszerzését kellett volna finanszíroznia a beruházóknak. A helyiek szerint a jelenlegi telken álló csarnok és az abban lévő felszerelés összértéke nem haladhatja meg a másfél milliárd forintot.

Egész nyáron egyetlen észrevehető munkát végeztek a gyár területén: valaki lekaszálta a füvet

– ezt Csorna korábbi polgármestere, Papp József mondta a hvg.hu-nak. A településen többen is arra szoktak járni, hogy figyelemmel kövessék, történik-e valami odabent. Meglepve olvasták ezek után a Kisalföld által minden kommentár nélkül közreadott augusztus végi közleményt, miszerint jövő év elején elkezdődhet a termelés, az ehhez szükséges teljes gyártósor egy közeli raktárban van, aminek az átszállítása Csornára folyamatos. A cég ezt követően hosszasan ismerteti a még senki által nem látott gépek technikai fejlettségét, miközben már 2014-ben is azt emelte ki Áder János köztársasági elnök, hogy az itt használt technológiát egyedül Japánban ismerik még a világon.

A hvg.hu megkereste a céget is, ám azt közölték:

az EcoSolifer Kft.-vel kapcsolatosan nem volt és nincs OLAF vizsgálat folyamatban.

A Kisalföldben is olvasható közleményükre utalva azt állították, hogy „a munkatársak kiválasztása, elbírálása már folyamatban van”. Hozzátették: a szükséges létszám feltöltése a beruházás, illetve a gyártás beindításához igazított, összességében körülbelül 80 új munkatárs felvételére kerül sor a már meglévők mellé.

Kiemelt kép: Áder János köztársasági elnök (j) és Haidegger Ákos, a csornai beruházást végrehajtó EcoSolifer Kft. ügyvezető igazgatója a mintegy 15 milliárd forintos beruházással épülő csornai napelemgyár alapkövének lerakásán 2014. szeptember 20-án. (MTI/Cseh Dániel)