Mesterházyék nyakába liheg a Jobbik

A márciusi közvélemény-kutatások szerint a Fidesz fölénye továbbra is stabil, a baloldal gyengült, a Jobbik erősödése folytatódott, az LMP pedig 3-5 százalékon áll.

Ha hiszünk a kutatásoknak – márpedig másból nem lehet kiindulni –, akkor a kormánypárt választási győzelme biztosnak tűnik. Nyitott kérdés ugyanakkor a kétharmados többség megszerzése. A minősített többség megtartásának esélyét csökkentheti az MSZP-Együtt-PM-DK-MLP szövetség vártnál jobb szereplése (a biztos szavazó pártválasztók körében esetükben láthatjuk a legnagyobb eltérést a különböző intézetek által mért adatok között), az LMP parlamentbe kerülése, illetve a magas részvételi arány.

A Jobbik esetében teljesen egyértelműen folytatódott a januárban kezdődött erősödés; ez mind a négy intézet adataiban megjelenik. Jelenleg 15-21 százalék között mérik a pártot, ami a 2010-es listás eredményhez közeli, vagy azt kissé meghaladó végeredményt valószínűsít.

Az LMP bejutása továbbra is kétséges a kutatások szerint. A biztosan szavazó pártválasztók 3-5 százaléka voksolna a pártra. Bár ez inkább bejutási küszöb alatti eredményt sugall, fontos tudni, hogy a kisebb pártok szavazóit általában nehezebb elérni a felmérésekben. Ezt figyelembe véve tehát az LMP-nek jó esélye van az ötszázalékos küszöb átlépésére, és a párt számára valószínűleg kedvezőbb lenne, ha a részvételi arány a várakozásoknál magasabban alakulna

Kérdés persze a közvélemény-kutatások megbízhatósága. Az utóbbi időben ugyanis számos aggály merült fel – főként ellenzéki oldalról – a felmérésekkel kapcsolatban. Ezek közül az alábbiak érdemelnek figyelmet.

Ha ezek az aggályok valóban jogosak, a választási végeredmény szorosabb lehet annál, mint ami ma a kutatásokból látszik. Egy teljes fordulat így sem tűnik elképzelhetőnek, ahhoz ugyanis a Fidesz mért fölénye túlságosan nagy – arról nem is beszélve, hogy a kormánypárt érdekeihez szabott választási rendszer miatt a baloldali ellenzéknek jelentős különbséggel (200-300 ezer szavazattal) kellene legyőznie a kormánypártot ahhoz, hogy parlamenti többséget szerezzen.