Megkezdődött a negyedik roma médiaprogram

A kétnapos válogatással megkezdődött a negyedik roma médiaprogram és a roma médiagyakornoki program Budapesten pénteken az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával. A program médiapartnerei a Magyar Televízió (MTV), a Magyar Rádió, a Magyar Távirati Iroda (MTI), a Független Hírügynökség és a Roma Sajtóközpont.

Deák Éva, a szervező Partners Hungary Alapítvány ügyvezetője azt mondta: a „kiválasztó tábor” vasárnap estig tart több lépcsőben. Több mint 130-an jelentkeztek a programra, először az önéletrajzuk alapján, majd telefonos interjúkkal választottak ki 31 embert. Közülük tizenketten mehetnek majd gyakorlatorientált médiaképzésre, hatot pedig legalább nyolc hónapra fizetéssel is foglalkoztatnak majd.

„A médiapartnerek elkötelezettek”, a program missziója pedig „az együttműködés kultúrájának terjesztése”.- mondta.
Daróczi János, a Roma Produkciós Iroda Alapítvány vezetője kiemelte: a romák közül is ki kell kerülniük olyan embereknek, akik a közvéleményt formálják, mert „mi ugyanolyan polgárai vagyunk az országnak, mint bárki más”. Elmondása szerint az eddigi három program résztvevői közül mintegy tizenöten munkatársként dolgoznak a médiában. „Úttörők vagytok a hazai cigányság szemében, és rajtatok keresztül ítélik majd meg a romákat” – fogalmazott.

Sárközi Gábor, a Roma Sajtóközpont önkéntes munkatársa elmondta: intézményük, az egyetlen roma hírügynökség tényfeltáró tevékenységet végez, és egyik fő célja a társadalomban a romákkal szemben sok helyütt tapasztalható előítélet megszüntetése.

Kövesdi Péter, a Független Hírügynökség főszerkesztője azt mondta: „a romákkal szembeni általánosítás nem jó”, ők a munkájuk során igyekeznek a roma társadalom problémáiról, sikereiről, örömeiről beszámolni. Reményét fejezte ki, hogy találnak majd a válogatás során „fiatal, jó szakembereket”.

A program beindításakor mind a 31 jelölt bemutatkozott néhány mondattal. Volt közöttük szociálpedagógus, műszerész, marketingszakember, teológus, személy- és vagyonőr, történelem szakos tanár, volt, aki korábban bányászként dolgozott, és volt, aki nem roma nevelőszülőknél töltötte gyermekkorát. Legtöbbjüknek már van diplomája, de nem tudott elhelyezkedni. Mindannyian egyetértettek abban, hogy a médiának meghatározó szerepe van a magyarországi kisebbségek tényleges helyzetének bemutatásában.

Az egymásra épülő roma médiagyakornoki és roma médiaprogram célja, hogy elősegítse a romákról alkotott reális társadalomkép kialakítását, és növelje a korszerűen képzett roma médiaszakemberek számát. A médiagyakornoki programban tizenkét munkanélküli roma fiatal kap gyakorlatorientált képzést mentorok és tutorok segítségével a médiapartnerek – MTV, Magyar Rádió, MTI, Független Hírügynökség, British Council – intézményeiben.

A szeptember 7-én háromhetes elméleti képzéssel kezdődő roma médiaprogramban tizenkét ügyet tárnak fel riportban, hosszabb írásokban. A projekt időtartama alatt terveik szerint legalább 150 hírt adnak az írott sajtónak, kiemelt figyelmet szentelve a helyi és a regionális sajtónak.

Címkék: Belföld