Vádat emeltek az Il Ferro-ügyben

A Fővárosi Főügyészség vádat emelt az Il Ferro-ügyben. A vád többek között hűtlen kezelés, csalás, sikkasztás.

A Fővárosi Főügyészség szóvivője, Skoda Gabriella közlése szerint L. Róbert és 6 társa ellen különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, különösen nagy értékre üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett sikkasztás bűntette, több mint 2000 rendbeli üzletszerűen elkövetett csalás bűntette, számvitel rendje megsértésének bűntette és más bűncselekmények miatt emeltek vádat.

Az ügyben több mint 2500 károsult van, az ügyészség vádirata szerint az elsőrendű vádlott 500 millió forintot utalt át két gazdasági társaságnak, amelyek visszajuttatták neki a pénzt és a vádlott azt eltulajdonította.

A vádirat lényege szerint az Il Ferro Kft. 2006 januárjától gépkocsireklámmal kapcsolatos tevékenységet is folytatott, amelyet a második félévtől egyedüli tevékenységként végzett. A cég gépjármű-tulajdonosoknak mint reklámközzétevőknek “hasznosítási” és “reklámszerződési” lehetőséget kínált. A cég új gépkocsi vásárlása esetén vállalta, hogy biztosítja a gépjárművet és fizeti annak havi törlesztőrészletét, maximum bruttó 40 ezer forintig.

A gépjármű tulajdonosának egyszeri, ügyintézési díjat kellett fizetnie és a járművet csak az Il Ferro Kft. mint reklámozó által kijelölt forgalmazóknál vásárolhatta meg. Ezért cserébe a vádlottak a forgalmazóktól közvetítői jutalékot kaptak.
Használt gépkocsi esetén a gépjármű tulajdonosa több évre szóló “reklámszerződést” köthetett a céggel, ebben az esetben is egyszeri szerződéskötési díjat kellett fizetnie.

A szerződő autótulajdonosok vállalták továbbá, hogy járművükön elhelyezik az Il Ferro Kft. hirdetését, és a gépkocsival munkanapokon legalább 40 kilométert megtesznek. A cég pedig vállalta, hogy havonta bruttó 50 ezer forint reklámdíjat fizet a reklámhordozó részére.

Már az alapításkor gondok voltak

Az Il Ferro Kft. – az ügyészség vádirata szerint – a megalapításától kezdődően likviditási gondokkal küzdött, saját tárgyi eszközállománnyal nem rendelkezett, bérelt ingatlanokban működött. A kft. költségei 2006 decemberére csaknem 100 millió forinttal, míg 2007 áprilisára 500 millió forinttal haladták meg a szerződésekből befolyó összeget. A reklámtevékenységből eredő kiadások, díjfizetések fedezetére, a gépkocsireklám-tevékenység működtetéséhez a járműtulajdonosokkal kötött újabb szerződések alapján beszedett belépési díjak önmagukban hosszú távon nem voltak elegendőek.

L. Róbert, V. Mátyás és K. Attila vádlottak irányítása alatt 2006 júliusától 2007 áprilisáig az Il Ferro Kft. összesen 2518 ügyféllel úgy kötött hasznosítási és reklámszerződést, hogy a vádlottak tisztában voltak azzal: a szerződésekben vállalt havi reklámdíj fizetési kötelezettségének a társaság egyáltalán nem, illetve csak két-három hónapig tud eleget tenni, mivel a cég hosszú távú működése nem biztosított – tartalmazza a főügyészség közleménye.

Az ügyészség szerint 2006-ban L. Róbert a gazdasági társaság bankszámlájáról több részletben több mint 500 millió forintot utalt át két, az Il Ferro Kft.-vel üzleti kapcsolatban nem álló gazdasági társaságnak, melynek képviselői az összeget készpénzben visszajuttatták L. Róbertnek, aki azt eltulajdonította.

Az eljárás a Fővárosi Bíróságon folytatódik, a vádlottak szabadlábon védekeznek – közölte Skoda Gabriella.

2007 elején váltak fizetésképtelenné

Az Il Ferróval kapcsolatban 2007 februárjában jelentek meg olyan hírek, hogy nem tud fizetni ügyfeleinek, ezt a társaság vezetése is megerősítette. A cég már február vége óta nem tudott fizetni mintegy 8 ezer ügyfelének, ezért – a szerződésekben is biztosított lehetőséggel élve – három hónapra felfüggesztette a kifizetéseket.

Körmendi Ákos, aki akkor a társaság tulajdonosa és ügyvezető igazgatója volt, közölte: az Il Ferro Kft. 2007. június elején kifizeti autós ügyfeleinek a májusra esedékes, reklámozásért járó pénzt, ám a februárra, márciusra és áprilisra járó összeget csak később teljesítik, illetve ennyivel meghosszabbodik a reklámszerződés. Június elején mintegy 300 millió forintot kellett volna kifizetniük.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) május 2-án csalás megalapozott gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen nyomozás rendelt el az Il Ferro Kft. ügyében, majd később könyvvizsgálók is bekapcsolódtak az ellenőrzésekbe.