MSZP: „nagy átverés” a törvényjavaslat-csomag

Az MSZP szerint a pénteken benyújtott törvényjavaslatok újabb nagy átverést készítenek elő a kis- és közepes jövedelműek számára. Az ellenzéki párt szerint a réteg adója nem csökken, járandóságaik és jogaik egy része viszont csorbul, és ha van lakáshitelük, annak törlesztőrészlete biztosan megnövekszik.

Lendvai Ildikó közleménye szerint a külföldi sajtóban is kontárnak nevezett kormány kétségbeesetten igyekszik gazdaságilag helyrehozni felelőtlen támadása következményeit, de e hónap elején a hitelfelvevők már szembesülhetnek törlesztőrészleteik megnövekedésével.

A kormány Lendvai Ildikó szerint összevissza beszél, egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tesz. „Hol átkozza az IMF-et, hol segítségért fordul hozzá. Előbb törvényben törölte el a szocialisták által bevezetett vezetői bérplafont, majd most visszaállítaná azt. Hol a két hónapon, hol a kétmillión felüli végkielégítések megvonásáról beszél, nem ad világos választ a közalkalmazottaknak. Hol beadja, hol visszavonja a médiaszabályokat” – fogalmaz.

Lendvai úgy véli ugyanakkor, hogy a kormány egyetlen dologban következetes: „Intézkedéseivel mindig a jómódúak járnak jól, a többiek pedig rosszul.”

A most benyújtott törvénycsomagból annyi biztosan kiderül, hogy az új „cselédtörvény” szerint a jómódúak úgy dolgoztathatják háztartási alkalmazottjukat, kertészüket, hogy nem kell gondoskodniuk sem a nyugdíjáról, sem az egészségbiztosításáról – írja az ellenzéki párt elnöke.

Véleménye szerint nagy átverést jelentenek az új örökösödési szabályok is. Az átlagos családok öröksége már jelenleg is illetékmentes, örökösönként 20 millió forintig; két-három örökös családtag esetén tehát 40-60 millióig, amibe bőségesen belefért egy átlagos lakás vagy kisebb családi ház értéke. Könnyen lehet, hogy most az érintettek rosszabbul járnak, hiszen a leggazdagabbak gyerekei ugyan milliárdokhoz is közterhek nélkül juthatnak, de a szegényebb családokban az egyenesági leszármazottakon kívül a többi családtag már fizethet.

A végkielégítések 2 millió forint feletti részének elvonása már sújthatja az átlag körül keresőket is – hívja fel a figyelmet. A jogszabály nemcsak azokat érinti, akiknek havi jövedelmük több, mint 2 millió forint, hanem azokat is, akik egy év alatt kerestek ennyit. Példaként ismerteti: ma a bruttó átlagjövedelem valamivel 200 ezer forint felett van, így az az ötvenes közalkalmazott, akinek öt éve van hátra a nyugdíjig, húsz éve becsülettel dolgozik, összesen tizenkét havi végkielégítésre számíthatott eddig. Havi bruttó 200-250 ezer forintos fizetés esetén ez már meghaladta a kétmillió forintot. Büntetik tehát a kirúgandók fideszes listáján szereplő nyugdíj előtt álló pedagógust, iskolaigazgatót, tisztviselőt is – fogalmaz Lendvai Ildikó.

A törvényjavaslatok arról tanúskodnak az elnök szerint, hogy a kormány a „médiavagyonhoz hasonlóan le akarja nyúlni a Nemzeti Üdülési Alapítványt is”. Az új szabályok kikövezik a jogi útját annak, hogy az alapítvány olyan társasággá alakuljon, amelynek fő tulajdonosaként majd az államhatalom jelenlegi birtokosai dönthetik el: mit tesznek az eddig sokszázezer munkavállaló és nyugdíjas üdülését, utazását segítő vagyonnal.

Egy „örömteli” hírt azért kiolvas a jogszabályokból a pártelnök: „Ha valaki heti egy litert iszik saját főzésű pálinkájából, ezt tehermentesen élvezheti. Az adómentesség tudniillik azoknak és csak azoknak szól, akik évi ötven liter pálinkát saját fogyasztásukra főznek” – jegyzi meg közleményben Lendvai Ildikó.

Címkék: Belföld