Felsőoktatási óriáskonferencia kezdődik

A felsőoktatás képzési szerkezetét meghatározó bolognai folyamat eddigi eredményeiről és várható irányáról rendez Magyarország és Ausztria közös tanácskozást csütörtökön és pénteken 47 ország oktatási miniszterének részvételével.

Az MTI-hez eljuttatott program szerint a konferenciát két helyszínen, Budapesten és Bécsben tartják majd. A tanácskozás csütörtökön a magyar fővárosban kezdődik. Felszólal Hiller István magyar tárcavezető, Márius Rubiralta spanyol oktatási államtitkár és Andrulla Vasziliu oktatásért felelős uniós biztos. A résztvevők áttekintik az Európai Felsőoktatási Térség eddigi eredményeit és jövőben várható kihívásait.

A rendezvény pénteken az osztrák fővárosban folytatódik. E napon áttekintik az Európai Felsőoktatási Térség szociális összefüggéseit, míg a munkacsoportokban többi között arról ejtenek szót, milyen szerepet tölt be a felsőoktatás a globális, tudásalapú társadalomban.

A konferencia a szervezők szándéka szerint meghatározza a következő évtized fejlődési irányát a bolognai folyamatban, ráirányítja a nemzetközi figyelmet Magyarországra, ami segítheti a magyar felsőoktatás modernizációját, a bolognai reformok elmélyülését is. A tanácskozás megrendezésének lehetőségét Magyarország és Ausztria 2008-ban nyerte el. A rendezvényen 47 ország oktatási minisztere és az unió oktatásért felelős biztosa is részt vesz.

Huszonkilenc ország – közöttük Magyarország – 1999 júniusában fogadta el az összetartozó Európai Felsőoktatási Térség kialakításáról szóló bolognai nyilatkozatot, amelyben célként nevezték meg egyebek között a diplomák átlátható és összehasonlítható rendjének kialakítását; az egymásra épülő, kétciklusú oktatási rendszer bevezetését; a hallgatói mobilitást segítő egységes kreditrendszer kialakítását; a hallgatói, oktatói és kutatói mobilitás segítésé, továbbá az európai együttműködés támogatását a minőségbiztosításban.

Címkék: Belföld