Hét rendőr nagyot hibázott

A fekete sereg vezetőjének sikeres szökése súlyos rendőri hibák eredménye. A rendőrség belső vizsgálata szerint hét rendőr felelőssége merült fel. Ellenük eljárás indulhat.

Magyar Róbert, akit többek között azzal vádolnak, hogy megölette az alvilág egyik ismert figuráját és egy több száz fős bűnszervezetet irányított a BKV-sztrájk idején lépett meg.

A fekete sereg vezetőjének ellenőrzése a XIII. kerületi kapitányság feladata volt, ám a munkabeszüntetés miatt a járőrök többsége a forgalomirányításban vett részt, így a napi szolgálatot mindössze hatan látták el.

Tóth Gábor, a BRFK vezetője Forgács Imre rendészeti miniszterrel közösen ismertette a szökés után indított belső vizsgálat eredményeit. E szerint a legnagyobb hiba az volt, hogy aznap nem adták ki feladatként a házi őrizetesek ellenőrzését, annak ellenére, hogy azt névre szólóan kellett volna meghatározni így Magyar Róbert január 16-án könnyen távozhatott otthonából. Másnap 8 óra 45 perckor ugyan ellenőrizték, majd aznap még háromszor, de a bíróságot erről csak a szökés után két nappal tájékoztatták.

A budapesti kapitány hozzátette: az is hiba volt, hogy visszatértek ellenőrizni és nem azonnal jelezték a bíróságnak az eltűnést, továbbá azt nem az erre a célra meghatározott telefonszámon tették meg, hanem csak másnap és írásban. A szökés miatt hét rendőr felelőssége merült fel, köztük van a váltásparancsnok és a kapitányságvezető is.

A vezérőrnagy közlése szerint a fegyelmi felelősség, illetve két rendőr esetében a katonai bűncselekmény gyanúja is felvetődik, ezek ügyében azonban még folyamatban van a vizsgálat. Tóth Gábor szerint amennyiben megalapozottá válik a szolgálatban kötelességszegés gyanúja, úgy az ügyészségnek kell eljárást indítania.

Módosítások lesznek

Forgács Imre miniszter a vizsgálat után azt hangsúlyozta: amellett, hogy a rendőrségnek mindent meg kell tennie a vádlott kézre kerítéséért és a mulasztást elkövetőket felelősségre kell vonni, át kell gondolni azokat a tennivalókat, amelyek kizárják a jövőben a hasonló eseteket. Hozzátette, hogy február végéig kidolgozzák és a kormány elé terjesztik a házi őrizet szabályozásának módosítását.

A miniszter szükségesnek nevezte a munkaszervezés áttekintését is. Utalt arra, hogy a rendőrség belső vizsgálatáról készült jelentés szerint Magyar Róbert eltűnésének idején a BKV-sztrájk is nehezítette a rendőrség munkáját. Hangsúlyozta: a rendőrségnek ilyenkor is készen kell állnia feladatai maradéktalan ellátására.

A nyomkövető eszközökkel kapcsolatban azt mondta, hogy azok bevezetése csak költséghatékonysági számítások alapján dönthető el. “Ha ez csak úgy lehetséges, hogy az több milliárd forintjába kerüljön az adófizetőknek, akkor annak jelenleg nem látom a realitását” – fogalmazott a miniszter.

Forgács Imre ugyanakkor bejelentette: a Borsod Megyei Ügyvédi Kamarához és a Magyar Ügyvédi Kamarához fordult amiatt, hogy a szökésben lévő vádlott ügyvédje egy televíziós nyilatkozatában – ahogy Forgács Imre fogalmazott – bujkálásra, jogsértésre biztatta ügyfelét.

A szaktárca vezetője szerint a nyilatkozat egy európai jogállamban megengedhetetlen, méltatlan a jogászi hivatáshoz és a magyar ügyvédi kar tekintélyének is árt. A kamarákon túl a rendőrség vezetőit is arra kérte a miniszter: vizsgálják meg azt, hogy a nyilatkozat megalapozhatja-e valamely bűncselekmény gyanúját.