Őssejtügy: százmilliót találtak Seffernél

A Somogy Televízió értesülései szerint vagyonosodási vizsgálat indult az őssejtügy egyik gyanúsítottja, Seffer István ellen, s annak során 100 millió forint készpénzt találtak a plasztikai sebésznél. Az orvos testvére, a kaposvári magánklinikát vezető Seffer Tibor nevetségesnek nevezte az információt.

A helyi televízió értesülése szerint az adóhatóság vagyonosodási vizsgálatot indított Seffer István ellen, ennek részeként 100 millió forint készpénzt találtak a klinikán. Arról is hírt adtak, hogy a gyanú szerint a magánklinikán talált készpénz nem származhatott csupán az engedélyezett tevékenységek köréből.

A Somogy TV úgy tudja: a klinikán eddig is végeztek terhességmegszakítást, így a gyanú szerinti őssejtterápiához használhatták a helyben nyert abortumokat is. Egy-egy ilyen beavatkozás ára 150 ezer forint volt, de bizonyos körülmények között kedvezményt is lehetett kapni. Terhességmegszakítást egyébként ma is végez a klinika, időpontot a híradás szerint akár a jövő hét végére is lehet kapni.

Az értesüléssel kapcsolatban Marton Ferenc, az APEH Dél-Dunántúli Regionális Igazgatójának szóvivője az MTI-vel annyit közölt: egyedi esetekben semmiféle adatot nem szolgáltathat a hatóság, csak az érintett. A Seffer és Renner Magánklinika ügyvezető igazgatója, Seffer Tibor (Seffer István testvére) az MTI-nek úgy reagált az információkra: őszintén örülne, ha ennyi pénzt talált volna a nyomozóhatóság náluk. Hozzátette, hogy testvére érdekeltségeinek jelenlegi gazdasági helyzetét ismerve enyhén szólva nevetségesnek tartja a hírt.

Mint arról az MTI korábban beszámolt, a Budai Központi Kerületi Bíróság előzetes letartóztatásba helyezett négy, őssejtkezeléssel kapcsolatban meggyanúsított embert: egy amerikai, egy ukrán és két magyar állampolgárt. Utóbbiak egyike Seffer István orvos. A gyanú szerint egy őssejtkutató labor és egy magánklinika szervezésében végeztek őssejtkezeléseket 2007-től, anyagi ellenszolgáltatás fejében, az érintettek egy-egy kezelésért általában 25 ezer amerikai dollárt vagy 5 millió forintot fizettek.

Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) emberi test tiltott felhasználása miatt folytat eljárást. A rendőrség szerint a gyanúsítottak több helyszínen is végeztek illegális őssejtkezelést, miközben az ezt alkalmazó cégnek csak őssejt tárolására volt engedélye, értékesítésre és beültetésre nem.
Seffer István résztulajdonosa az IRM Magyarország Zrt.-nek, amely működtetője volt a Seffer és Renner Magánklinika egyik laborjának. A magánklinika adta bérbe kaposvári laboratóriumát az IRM Zrt.-nek őssejttel kapcsolatos kutatásra 2007-ben. Akkor még az Egészségügyi Tudományos Tanács és az ÁNTSZ engedélyével működtek, az engedélyeket 2008 februárjában felfüggesztették. Seffer István ügyvédje, a jelenleg szabadságon lévő Zamecsnik Péter korábban úgy nyilatkozott: védence az engedély felfüggesztésekor úgy döntött, be kell fejezni ezt a tevékenységet, és megindította az IRM-mel szembeni végelszámolást.