Önkormányzati visszaélésre bukkant az MSZP

Legalább 100 milliárd forintos összeg erejéig egy budapesti céget bízott meg értékpapírok forgalmazásával huszonöt olyan önkormányzat, amely korábban kötvényeket bocsátott ki - ezt Tóth Károly szocialista párti országgyűlési képviselő jelentette be. Tudomása szerint a cég egymilliárd forint feletti sikerdíjra számíthat.

A képviselő arról is beszámolt, hogy az ügyről tájékoztatta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét és a Pénzügyminisztériumot, és vizsgálatot kért.

Fideszes testületekről van szó

Az MSZP politikusa az érintett budapesti székhelyű céget, a Priv-Invest Gazdasági Tanácsadó Kft.-t ugyan megnevezte, kérdésre válaszolva viszont nem kívánta részletezni, hogy milyen pártállásúak az érintett önkormányzatok.

Annyit azonban megjegyzett: Békés megyében három szerződő önkormányzatról tud: Békéscsaba és Békés városáról, valamint a Békés megyei önkormányzatról, ezek pedig – mint jelezte – mind fideszes irányítású testületek.

A képviselő emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években az önkormányzatok összességében megközelítőleg 400 milliárd forint értékben bocsátottak ki kötvényeket, s számításai szerint az érintett 25 önkormányzat – közöttük a szolnoki, a mezőtúri, a tatai, békési, a törökszentmiklósi, a békéscsabai és Békés megyei – összességében legalább 100 milliárd forintot jegyeztetett le.

Bemutatta a szerződést

Tóth Károly bemutatta például a békéscsabai szerződést, amely arról tanúskodik, hogy a város a mintegy négymilliárd forintos kötvénykibocsátást követően megbízta a Budapest Priv-Invest Gazdasági Tanácsadó Kft., és annak vezetőjét, Csapó Ágnest a kötvények forgatásával. A szerződés szerint a gazdasági társaság havi 200 ezer forintért végzi tevékenységét, s prémium illeti meg a kötvények befektetéséből.

A képviselő által a sajtó rendelkezésére bocsátott dokumentumokból az derült ki, hogy Békéscsaba polgármestere tavaly júliusban bízta meg a kft.-t, és az első elszámolás alapján november 30-ig némileg több mint bruttó 40 millió forint prémium illeti meg a Budapest Priv-Invest Kft.-t.

Tóth Károly szocialista képviselő (Fotó: MTI)

Tóth Károly szerint a többi 24 önkormányzat is hasonló szerződéseket kötött a fővárosi céggel. Az említett önkormányzatok átlagosan 1 és 10 milliárd forint értékű kötvényeket bocsátottak ki. Mint mondta, a sajnálatos gazdasági események miatt tavaly ősszel a nemzeti bank megemelte az alapkamatot, és ennek következtében az államkötvények kamata időnként meghaladta 14 százalékot.

Sikerdíjat osztottak

A budapesti társaság, amelynek a forgalma Tóth Károly szerint 2006-ban csak 40 millió forint volt, a rábízott önkormányzati kötvényekből állampapírokat vásárolt, és – mint mondta – ennek alapján “realizálta a sikerdíjat”.

Tóth Károly ismerete szerint előzetesen egyetlen helyen sem történt semmiféle felhívás vagy közbeszerzési eljárás a kiválasztásra, hanem “szájhagyomány útján” terjedt a cég neve. Békéscsabára például úgy került a főváros cég, hogy a szolnoki polgármester tájékoztatta Békéscsaba első emberét, hogy ez egy kiváló lehetőség.

Erkölcsi kifogás

“Biztos vagyok benne, hogy ezek a szerződések erkölcsileg elfogadhatatlanok, és a jó erkölcsbe ütköznek” – jelentette ki Tóth Károly.

Nagyon szeretném, ha az állam felelős szervezetei, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Pénzügyminisztérium és mindenki más, akinek faladata van, lefolytatná a vizsgálatokat – tette hozzá.

Ennek a vizsgálatnak a képviselő szerint ki kellene terjednie például arra, hogy ez a tevékenység banki tevékenységnek minősül-e, és volt-e ilyen felhatalmazása a cégnek, valamint arra is, hogy közbeszerzéskötelesek voltak-e ezek a szerződéskötések.

Tóth Károly arra kéri valamennyi önkormányzatot, hogy mondja fel azonnali hatállyal a szerződést, s javasolni fogja, hogy Békéscsaba perelje vissza a már kifizetett pénzt.
“Valószínűsítem, hogy nem ez az egyedüli hálózat az országban” – emelte ki, majd hozzátette: “ennek a feltárása egy békéscsabai képviselő lehetőségeit meghaladja”.

“Nagyon hálás lennék az állami gépezetnek, hogy ha időben lefolytatott vizsgálatokkal még a gyanúját is megakadályozná annak, hogy a pénzek tovább folyhassanak bármerre” – mondta végezetül Tóth Károly.

Az önkormányzat szerint biztonságra törekedtek

A békési önkormányzat vezetője szerint a biztonságra törekedtek, amikor a 2007 év végén kibocsátott, mintegy kétmilliárd forint értékű kötvényük forgatását rábízták a Budapest Priv-Invest Kft.-re.

Izsó Gábor polgármester elmondta: a város azért bocsátott ki kötvényt, hogy biztosítsa a tervezett fejlesztésekhez az önrészt. Korábban egy másik céggel álltak kapcsolatban, ám az nem a várakozásaiknak megfelelően teljesített, ezért tavaly nyáron állapodtak meg a fővárosi céggel.

A polgármester szerint a kft. megdolgozott a pénzéért, hiszen jelentős hasznot hozott a városnak tevékenysége. Izsó Gábor nem kívánta közölni, hogy pontosan mennyi prémiumot fizetett ki Békés városa a cégnek.

Hangsúlyozta: amikor megállapodtak a társasággal, még senki nem számított arra, hogy ekkora változás lesz az állampapírok kamataiban, ettől függetlenül nem kívánják felmondani a megbízási szerződést.

A polgármester szerint jogszerű volt a megállapodás

Vantara Gyula, Békéscsaba első embere szerint jogszerű megállapodást kötöttek a budapesti céggel, és a tranzakciókból az önkormányzat számára realizálódott hasznot fejlesztésekre kívánja fordítani a város.

Tóth Károly szocialista országgyűlési képviselő pénteken sajtótájékoztatón hívta fel a figyelmet arra, hogy legalább 100 milliárd forintos összeg erejéig a Budapest Priv-Invest Kft.-t bízta meg értékpapírok forgalmazásával huszonöt olyan önkormányzat, amely korábban kötvényeket bocsátott ki, és hozzátette: tudomása szerint a cég egymilliárd forint feletti sikerdíjra számíthat.

“Biztos vagyok benne, hogy ezek a szerződések erkölcsileg elfogadhatatlanok, és a jó erkölcsbe ütköznek” – jelentette ki Tóth Károly.

“Nagyon szeretném, ha az állam felelős szervezetei, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Pénzügyminisztérium és mindenki más, akinek feladata van, lefolytatná a vizsgálatokat” – tette hozzá.

Ennek a vizsgálatnak a képviselő szerint ki kellene terjednie például arra, hogy ez a tevékenység banki tevékenységnek minősül-e, és volt-e ilyen felhatalmazása a cégnek, valamint arra is, hogy közbeszerzéskötelesek voltak-e ezek a szerződéskötések.

Felhatalmazással adnak tanácsot

A Budapest Priv-Invest a képviselő-testületek felhatalmazásával ad befektetési tanácsokat az önkormányzatoknak – mondta el Csapó Ágnes, a Budapest Priv-Invest Kft. ügyvezető igazgatója pénteken, Tóth Károly szocialista országgyűlési képviselő sajtótájékoztatójára reagálva.

Csapó Ágnes kijelentette: a Budapest Priv-Invest Kft. nem foglalkozik értékpapír-forgalmazással, ez tárgyi tévedés.
“A Budapest Priv-Invest – mint több más cég – befektetési tanácsadással foglalkozik, illetve az önkormányzatok kockázatkezelési és likvid pénzeszköz-kezelési szabályzatának elkészítésében vesz részt, és ezen szabályzat mentén – tőke- és hozamgarantált befektetési termékek vonatkozásában – befektetési tanácsadást végez” – mondta.

Megjegyezte: amikor Tóth Károly sikerdíjat említett, meg kellett volna mondania, mire vonatkozik a prémium. Szavai szerint a szerződések egyértelműen rögzítik, hogy milyen alaphozamszintet kell teljesítenie a befektetési tanácsadónak, és az általános gyakorlat az, hogy ha a tanácsadó ezt túlteljesíti, vagyis többletbevételt biztosít az önkormányzatoknak, akkor részesedik a többletpénzből.

Címkék: Belföld