Az OVB minden kérdést hitelesített

Hitelesítette a Fidesz és a KDNP képzési hozzájárulásra, a kórházi napidíjra és a vizitdjra vonatkozó népszavazási kezdeményezésének aláírásgyűjtő ívét az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői ülésén. A testület elmondta: törvénytiszteletből és nem szakmai meggyőződésből döntöttek így.

A hat kérdés

1.Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük?

2.Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni?

3.Egyetért-e Ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni?

4.Egyetért-e Ön azzal, hogy gyógyszereket továbbra is csak gyógyszertárban lehessen árusítani?

5.Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban?

6.Egyetért-e Ön azzal, hogy a – 2002. június 15-i állapot szerint hatályos termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény szerinti – családi gazdálkodót első helyen illesse meg elővásárlási jog termőföld vagy tanya vásárlása esetén?


Hét-három arányban hitelesítette a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett, a képzési hozzájárulásra, a vizitdíjra, valamint a kórházi napidíjra vonatkozó népszavazási aláírásgyűjtő íveket az OVB.


Nem szakmai meggyőződése, hanem kizárólag a törvényesség és az alkotmányos rend mindenek felett való tisztelete miatt vette tudomásul az Alkotmánybíróság jogértelmezéseit az Országos Választási Bizottság – közölte az OVB elnöke azt követően, hogy a testület a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett mindhárom népszavazási kérdés esetében hitelesítette az aláírásgyűjtő ív mintapéldányait.


“Az OVB alkotmányjogilag továbbra is elutasítja, hogy a népszavazás jogintézményének kiterjesztő értelmezésével szűkítsék a parlamentáris kormányzás mozgásterét a költségvetési gazdálkodás területén. Ennek végső mérlegelési jogát és felelősségét azonban az Országos Választási Bizottság eddig sem kívánta és ezután sem fogja az Alkotmánybíróságtól elvitatni” – írta közleményében Szigeti Péter.

A KDNP örül, az MSZP kitart


Az SZDSZ és az MDF elfogadja és tiszteletben tartja az OVB döntését, a KDNP szerint “győzött az igazság”, míg a Fidesz hétfői elnökségi ülésén alakítja mag ki álláspontját az ügyről. Az MSZP úgy reagált a hírre, hogy – mint Nyakó istván szóvivő fogalmazott – a Fidesz reformellenes, maradi népszavazási kérdéseivel szemben az MSZP használni akar az országnak, ezért ki fog állni elvei mellett.


“A kormány akkor alakítja ki stratégiáját, ha a referendum végigjárja az alkotmányos utat és a köztársasági elnök kiírja a népszavazás időpontját” – fogalmazott Budai Bernadett kormányszóvivő.


Korábban elutasították


A kezdeményezések aláírásgyűjtő ívének hitelesítését az OVB korábban elutasította, ám az Alkotmánybíróság (Ab) úgy döntött, hogy a vizitdíj és a kórházi napidíj, valamint a képzési hozzájárulásra vonatkozó kérdés népszavazásra bocsátható.


Az OVB elutasító határozatait követően a Fidesz és a KDNP politikai elfogultsággal vádolta a testületet, majd az Alkotmánybírósági június 5-ei döntése után éles politikai vita alakult ki az ügyben. A két ellenzéki párt sérelmezte azt is, hogy az OVB június 11-én úgy döntött, két hét múlva veszi napirendre a népszavazás ügyét. Szigeti Péter, az OVB elnöke szerint viszont a közjogi alapintézményekhez méltatlan a testületet ért támadás.


Hétigenes népszavazás lett volna


Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tavaly október 23-án, pártja nagygyűlésén jelentette be, hogy a Fidesz népszavazást kezdeményez hét kérdésben.


Az eredetileg tehát “hétigenes” népszavazási kezdeményezésében az ellenzéki párt arra várt egyetértő választ, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen tandíjat fizetni, az egészségügyi intézmények maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban, a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és járóbeteg-szakellátásért továbbra se kelljen vizitdíjat fizetni, a gyógyszereket továbbra is csak gyógyszertárban lehessen árusítani, a nyugdíjasok továbbra is hatályos törvényi rendelkezések szerint vállalhassanak munkát, valamint hogy családi gazdálkodót első helyen illesse meg elővásárlási jog termőföld vagy tanya vásárlása esetén, és hogy az Országgyűlés – a fegyelmi és kártérítési felelősség mellett – törvényben szabályozza a miniszterelnök és a kormány tagjainak speciális, objektív felelősségét a költségvetés túllépéséért.


Hatigenes népszavazás lesz


Ebből a hét kérdésből az Ab márciusi döntése alapján hármat – a termőföldre, a kórházprivatizációra, és a gyógyszerforgalmazásra vonatkozót – hitelesített az OVB. A kormánytagok felelősségére, valamint a nyugdíjasok munkavállalására vonatkozó kérdésekben ugyanakkor az OVB megtagadta az aláírásgyűjtő ívek hitelesítését, és ezzel az Ab is egyetértett.


A fennmaradó két kérdést – a vizitdíjra és a képzési hozzájárulásra vonatkozókat – az Ab döntése alapján az OVB-nek újra kellett tárgyalnia. Erre április 11-én került sor, amikor az OVB elutasította a – külön kérdésként feltett – vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal kapcsolatos Fidesz-KDNP népszavazási kezdeményezést. Legutóbb két hete ült össze a grémium, akkor június 25-ére halasztotta döntését. Hétfőn az OVB valamennyi kérdésre rábólintott, így a két, eredetileg elutasított referendumpontot kivéve a Fidesz és a KDNP valamennyi javaslatáról voksolhatunk majd.

Címkék: Belföld