Kiürítette a rendőrség a Kossuth teret

A rendőrség újabb tömegoszlatást hajtott végre reggel hét órakor a Nádor utca elején, miután az tartózkodók nem hagyták el a helyszínt - jelentette az MTI tudósítója.

A FigyelőNet helyszíni tudósítója szerint teljesen üres a Kossuth tér, csak az újságírókat engedik be. A téren és környékén rengeteg rohamrendőrt látni. A Nádor utcánál felállított kordon mögött ötven tüntető gyülekezik Árpád-sávos lobogókkal. A piros metró nem áll meg a Kossuth téren. Tudósítónk szerint a tér hermetikusan le van zárva.

Éjjel a rendőröket tucatnyi demonstráló provokálta, közülük többen sállal takarták el arcukat. A műveleti parancsnok békés úton próbálta rendezni a helyzetet, ám a tüntetők többszöri felszólítás ellenére sem hagyták el az utcát. A mintegy háromszáz rendőr sorfalat állva szorította ki az embereket. Korábban, hétfő hajnalban, több mint kétezer, védőpajzzsal és rohamsisakkal felszerelt rendőr, utcáról utcára haladva felszámolta a Kossuth téri tüntetést. Több embert megbilincseltek és előállítottak.

Két órás rendőri akció

Hétfőn reggel öt órára befejezettnek volt tekinthető a rendőrségi kényszerítő intézkedés. A több mint két órán át tartó akcióban két irányban szorították ki a Parlament elől a tüntetőket, majd a Nyugati térnél összetalálkozott két csoportot a Nagymező utcába szorították, illetve szétzavarták.

Az MTI tudósítója azt látta, hogy az intézkedések közben több tüntetőt gyorsbilinccsel megbilincseltek, néhányukat gumibottal bántalmazták, miután kiemelték őket a tömegből. Egy kisebb csoport, amelyet az Oktogonig űztek, villamosra szállt, a Nyugati tér felé haladva megpróbált visszatérni a Kossuth térre. Őket mintegy félszáz rendőr egy újabb Combino villamossal követte.

Hermetikusan lezárták a teret

A Kossuth tér közelében lévő mellékutcákat a rendőrség fémkordonokkal és rendőri sorfallal teljesen lezárta, a teret megközelíteni sem autóval, sem tömegközlekedési eszközzel nem lehet.

A Vértanúk terén az MTI tudósítója hajnali fél ötkor rohamrendőröket látott. A rendőrök a Garibaldi és a Nádor utca kereszteződését szintén kordonokkal zárták le. A tüntetők által elhagyott helyszínen nagyobb rendőri csoport tartózkodott.

Néhány demonstráló az időközben “hatalmától megfosztott” Takács Andrással beszélgetett, és magyarázatot várt a rendőri intézkedésre a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivőjétől. A Kossuth téri demonstráció vezetője – mint az MTI-nek elmondta – nemtetszését fejezi ki a forradalmi bizottmány és a demonstráció többi vezetőjének magatartása miatt, mert széthúzásukkal elősegítették, hogy a rendőrség jogalapot találjon tüntetésük feloszlatására.

Satu átvette a vezetést

Több demonstráló azzal vádolta Takács Andrást, hogy míg ellenük a rendőrség kényszerítő eszközöket használt, addig néhány társával a Kossuth tér közelében lévő egyik presszóban italozott és beszélgetett. Lanczner “Satu” Ferdinánd, aki még hajnali kettőkor “átvette” a demonstráció vezetését, kisebb összeszólalkozást követően otthagyta Takács András és Gonda László, valamint a többi közelben maradt tüntető társaságát. A magát a Kossuth tér főparancsnokának aposztrofáló tüntető magányosan távozott az egyik mellékutcán keresztül.

Több ember arra várt a közelben, hogy a rendőrök ismét visszaengedik őket a térre, de az MTI helyszínről származó értesülése szerint erre nincs esélyük, mert a feloszlatott demonstrációt követően leghamarabb 72 óra múlva kaphatnak újra területfoglalási engedélyt.

A Parlament körül fokozott a rendőri jelenlét, minden mellékutcában rendőrök állnak sorfalat, rendőrjárőrök cirkálnak, csakúgy, mint a város más különböző pontjain. A metró Kossuth téri megállója előtt két járőrautó és egy rendőrségi vízágyú áll.

Panasszal élnek a tüntetők

Panasszal él a rendőrség ellen a Magyar Nemzeti Bizottság 2006, mert a Kossuth téri tüntetést kényszerítő intézkedésekkel oszlatták fel a rendőrök, néhány demonstrálót tettleg is bántalmaztak – mondta Takács András az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának hétfőn kora reggel.

A Magyar Nemzeti Bizottság 2006 politikai ügyvivője közölte, keresik a jogi lehetőséget, hogy milyen panasszal élhetnek a demonstráció felszámolása miatt, bár azt az MTI tudósítójának elismerte, hogy a rendőrség jogszerűen, a megállapodások be nem tartása miatt számolta fel a 36. napja tartó tüntetésüket.

Mint elmondta, miközben a rendőrök két irányba szorították ki a demonstrálókat, több embert gumibottal bántalmaztak, majd előállítottak, ezért ők szintén “politikai foglyoknak” tekinthetők. Takács András szerint a szeptember 17-18-19-i összecsapások idején tapasztaltakhoz hasonló túlkapások történtek. Takács András az MTI-nek azt is elmondta, hogy hajnalban tájékoztatták jogi képviselőjüket a történtekről. Grespik László a köztársasági elnökhöz és a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez fordul panasszal.

Címkék: Belföld