Heves támadásba lendült az OTP az adóemelés miatt

A legnagyobb hazai pénzintézet azt mérlegeli: a jövőben külföldön hajtja végre fejlesztéseit. Szerinte az adóemelés nehezen indokolható, populista lépés, elbocsátásokra és a terhek áthárítására kényszeríti a bankot.

Az OTP Bank Rt. egyetért a kormányzatnak az államháztartási deficit csökkentése érdekében tett erőfeszítéseivel, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja a pénzügyi intézmények társasági nyereségadójának tervezett megemelését.

Az OTP közleményben jegyzi meg azt is: mérlegeli, hogy a következő évek fejlesztéseit olyan üzletágakban és országokban hajtja végre, amelyekben a környezet kedvezőbb és kiszámíthatóbb működési és versenyfeltételeket biztosít. Ugyanakkor jogi szakértők bevonásával vizsgálja, hogy a tervezett kormányzati adólépés nem aggályos-e alkotmányjogi szempontokból.

Az OTP Bank Rt. a tőkepiacra lépése, 1995. augusztusa óta, mérlegfőösszegét 975,6 milliárd forintról 2758,2 milliárd forintra, adózott eredményét 2,7 milliárd forintról 58,5 milliárd forintra növelte, miközben munkavállalóinak létszámát 6908 fővel, 46,3 százalékkal csökkentette, aminek eredményeként termelékenysége több mint ötszörösére, hatékonysága több mint negyvenszeresére nőtt – áll a bank közleményében.

Az államigazgatásban ugyanakkor ettől jelentősen eltérő tendencia érvényesül: az államháztartási deficit és az államadósság folyamatosan nő, az itt foglalkoztatottak száma nem csökken; a lényeges társadalmi gazdasági reformok nem indultak meg, és ennek árát a kormányzat a hatékonyan működő pénzügyi intézményekkel fizetteti meg.

A kormányzat a költségvetés egyensúlyának javítására tett erőfeszítések során továbbra is a bevételek – a tervezett intézkedés kapcsán különösen sajátos, jogállamban példátlan – növelésére és nem a kiadások csökkentésére fókuszál. A tervezett intézkedés – a költségvetési bevételek növelésén túl – közgazdaságilag és az adózás logikája alapján nehezen indokolható, populista lépés.

A bank megítélése szerint ugyanis az nem szektorsemleges és nem versenysemleges, a pénzügyi szolgáltatók hatékonyságát és nemzetközi versenyképességét rontja, fékezi a további növekedést, a szolgáltatások színvonalának növeléséhez szükséges források keletkezését, és emellett a jó teljesítményt bünteti, hiszen a keletkező jövedelemhez képest a pénzintézetektől többletet von el.

Az OTP Bank szerint súlyos aggályként jelentkezik az is, hogy az intézkedés a tőkepiaci szereplők teljesítményét prognosztizálhatatlanná, a piaci környezet alakulását kiszámíthatatlanná teszi. Ez az amúgy is jelentősnek ítélt piaci kockázatokat növeli, a piacot és szereplőit a portfólióbefektetők szemében radikálisan leértékelheti, és a működőtőke-beáramlás szempontjából tovább növelheti Magyarország alulértékeltségét a régió többi országával szemben.

Az OTP Bank nem kap közvetlen segítséget a kormányzattól nemzetközi terjeszkedéséhez. Ezt a mostani intézkedés még fékezheti is, noha mind az országnak, mind a magyar gazdaságnak érdekében állna.

A pénzintézetek társasági nyereségadójának 2005-re tervezett emelése kikényszeríti, hogy az OTP Bank az emelt adó többletterhét ellentételezze, annak érdekében, hogy az elmúlt évek teljesítménye alapján a befektetők által elvárt jövedelmezőségi szintet, jövedelemdinamikát fenntarthassa.

A többletteher kitermelésében az OTP Bank, illetve az érintett csoporttagok is arányos részt fognak vállalni, ami további hatékonyságnövelést tesz szükségessé és létszámcsökkentést is eredményezhet. Ezzel egyidejűleg a terheket részben az adófizetőkre, ügyfeleire lesz kénytelen áthárítani a bank – figyelmeztet a közlemény.

Címkék: archívum