Botrány Viren: víkendházak víz nélkül

Divat a horvátországi nyaralóvásárlás. A többség elégedett szerzeményével, de néhány száz figyelmetlen honfitársunkat az illegális építkezésekről elhíresült Vir szigetére csalták a haszonleső közvetítők.

A Zadartól 29 kilométerre található Vir szigetről azt írta a legnagyobb példányszámú horvát napilap, a Vecernji List a minap, hogy „az engedély nélküli építkezés szimbólumává vált Horvátországban”. A festői szépségű szigeten lévő körülbelül 10 ezer építményből máig alig több mint 500-at törvényesítettek tulajdonosaik. Mindez azért érdekes, mert a lap becslése szerint legalább 400 víkendházat vásároltak az elmúlt években Viren a magyarok. Csak remélni lehet, hogy ez a 400 mind abból az 500-ból való, amelyet már legalizáltak, s nem a másik 9500-ból, amely még a hatósági megerősítésre vár.




Vir sziget karrierje még a hetvenes években kezdődött. Akkor fogtak a telkek parcellázásához, s a zadari pártemberek körében divatba jött olcsó viri telket szerezni. Éppen az első telepesek rekrutációjával magyarázható, hogy az akkori szocialista viszonyok között az építési engedélyezési eljárásokat sem vették komolyan az építkezők, illetőleg a hatósági emberek is jobbnak látták, ha nem keménykednek a befolyásos víkendezőkkel.


Ilyen előzmények után jött Jugoszlávia szétesése, s az önálló horvát állam megalakulása, illetőleg ezzel együtt a rendszerváltás, melynek nyomán szabályos ingatlan-boom alakult ki Viren. Nem járunk messze az igazságtól, ha feltételezzük, hogy a „robbanás” egyik kiváltó oka a könnyen szerzett víkendházaiktól szabadulni akaró régi tulajdonosok által kialakított relatíve olcsó kínálati ár volt, továbbá a nagy tömegű engedély nélküli építmény tömegvonzása is érvényesült. A lehetőség csábította az illegális építtetőket.








Kicsit többért közműves házat is kapnának
A horvát ingatlanok magyarországi forgalmazásával szintén foglalkozó Judit Tours ügyvezetője, Szilágyi Judit a FigyelőNetnek azt mondta, hogy Zadar környékén 850 eurós négyzetméteráron csatornázott, vízvezetékkel ellátott, tengerparthoz közeli apartmanokat is lehet vásárolni. Emellett arra hívta fel a figyelmet, hogy közművek bekötése Horvátországban a szolgáltatók monopolhelyzete és a piacgazdaság nálunk megszokottnál fejletlenebb állapota miatt tetemes költség. Példaként említette, hogy a hegyoldali telek árával gyakran megegyezik a tereprendezés költsége, s rendezett telek árának felel meg a közművek bekötési költsége.

Az ingatlanügynök sem inna a vízből 


Két éve közvetít Vir szigeti apartmanokat magyar vevőknek a gödöllői székhelyű Infinity 3000 Kft. Ezek az építmények horvát viszonylatban kimondottan olcsók, sőt a cég utalványok felajánlásával is megpróbálta növelni a vásárlási kedvet – 10 millió forint feletti vásárlás esetére 50 ezer forint értékű vásárlási utalványt ígért, amit az Arnold Gold Sport boltjaiban lehetett beváltani.


Mint azt Hóka László ügyvezető megkeresésünkre elmondta, jelenleg is kínálnak apartmanokat Vir szigetén. A 3 milliós törzstőkéjű, 2002-ben alapított kft. klasszikus ingatlanközvetítői tevékenységet folytat. Ennek során horvát eladókkal, illetve építtetőkkel hozzák össze a magyar vevőket. Átlagosan 600-800 eurós négyzetméteráron kínálják az ingatlanokat.


Kérdésünkre Hóka azt állította, ezeknek az épületeknek a papírjai rendben vannak, bár azt elismerte, hogy nincsenek csatornázva, s vízvezeték sincs a szigeten. Ahogy fogalmazott, a házaknak saját vízellátó rendszerük van. Hogy ez pontosan mit jelent? Erre azt válaszolta, hogy fúrt kutat, amelynek vize ivásra természetesen nem alkalmas, de mosakodni lehet vele. Alternatív megoldásként említette a ciszternát, amit köbméterenként 50 kunáért töltenek fel lajtos kocsiból, bár ivásra ezt sem javasolta. Mint mondta, lehet vásárolni ivóvizet a boltokban, 5 litert 9 kunáért.








Fontos a telekkönyv
Minden hozzánk fordulónak felhívjuk a figyelmét, hogy ingatlanvásárlás esetén ne sajnálja a pénzt a szerződések lefordítására, a tolmácsolásra, s feltétlenül személyesen győződjön meg arról, hogy a telekkönyvi bejegyzések és az építési engedélyek rendben vannak-e – mondta Marin Skenderovic, a Horvát Idegenforgalmi Közösség magyarországi képviselője.

Vízvezeték hiányában nincs építési engedély


A vízellátás a Vecernji List említett cikke szerint is a legsúlyosabb probléma Vir szigetén. Különösen azért, mert a sziget túlnépesedése miatt a szennyvizet felfogó derítők és a fúrt kutak közel vannak egymáshoz, ezért a kutak vize sok helyen fertőzött.


A helyi önkormányzat az illetékes szaktárca támogatásával kétéves programot hirdetett a Vir szigeti víkendházak törvényesítésére. Ennek ma legfőbb akadálya a vízvezeték hiánya. A tervek szerint az önkormányzat 50 millió kunát fordít erre a költségvetéséből. Ez annál is fontosabb, mert vízvezeték és csatorna hiányában még utólag sem adható ki az építési engedély, e nélkül pedig a vásárlók nem írathatják nevükre az ingatlanokat. A magyar vevőknek persze az egyébként is hosszadalmas, még rendes esetben is akár egy évig elhúzódó engedélyeztetés miatt talán fel sem tűnik, hogy gond lehet a papírokkal.



Nem kötelező Viren vásárolni


Arra a kérdésünkre, hogy vajon az Infinity 3000 irodájában felhívják-e a figyelmet a Vir szigeti ingatlanok veszélyeire, Hóka László annyit mondott: nem kötelező Viren vásárolni. És hát lássuk be, tényleg igaza van, nem kötelező.


Annál is kevésbé, mert Horvátországban számos jó fekvésű, összközműves ingatlant kínálnak, nem is sokkal drágábban, mint amit az Infinity 3000 kínálatában láthatunk. Az persze nem véletlen, hogy külföldieknek – jelen esetben magyaroknak – kínálják ezeket a problémás házakat, horvátok ugyanis aligha vásárolnának Viren.


A helyi önkormányzat és a horvát állam erőfeszítései dicséretesek. Ha minden jól megy, akkor két év múlva elkészül a vízvezeték. A bekötések árát már a víkendház-tulajdonosok fogják megfizetni. Erősen kérdéses tehát, hogy a vízbevezetés, a csatornabekötés és az engedélyeztetési eljárások után, a végösszeget tekintve is jól járnak-e a más horvátországi ingatlanokhoz képest négyzetméterenként 100-150 eurós árengedménnyel vásárló „viri víkendesek”.

Címkék: archívum