Töredékére csökkentette fizetését a cégvezető, hogy alkalmazottaiét megemelhesse

Dan Price, a seattlei Gravity Payments nevű bankkártyás cég vezérigazgatója öt évvel ezelőtt gondolt egy nagyot, és drasztikusan csökkentette a saját fizetését, hogy munkavállalóiét megemelhesse. A cége stabilan működik, ő pedig boldogabb, mint valaha.

A seattlei Dan Price nem átlagos cégvezető. Olyanokat mond, hogy boldogabb, amióta drasztikusan, az eredeti összeg töredékére csökkentette a saját fizetését, és bár a cége remekül működik, iszonyatosan zavarja, hogy még mindig folyamatosan nyílik az olló a legvagyonosabbak és az átlagemberek között.

Price a bankkártya üzletágban működő Gravity Payments vezérigazgatója. Öt évvel ezelőtt, szinte egyik napról a másikra, jelentős változásokat vezetett be a cégnél. Az éves alapbért 70 ezer dollárra (kb. 21 millió forintra) emelte. Ez azt jelentette, hogy a cég százhúsz alkalmazottja közül hetvenen jelentős béremelést kaptak, harminc ember fizetése pedig megduplázódott. Price a saját 1,1 millió dolláros (kb. 330 millió forintos) éves fizetését csökkentette a munkavállalók bérének szintjére, hogy ezt megtehesse – írja a CBC című kanadai hírportál.

A cégvezető azt mondja, hogy a fizetése drasztikus megvágásának szinte semmilyen hatása sincs az életére. A jelenlegi béréből is kényelmesen megél.

Olyan különbségek vannak, hogy míg korábban helikopteres sítúrákra ment Kanadába, mostanában átlagos sítúrákra megy. A dolgok, amikről lemondott, nem hiányoznak neki, boldogabb most, mint valaha.

Fotó: Facebook / Gravity Payments

A cég munkatársai azonban nagyon is tudtak mit kezdeni a megemelt fizetéseikkel. Míg korábban, sokuknak gondot jelentett a tisztességes megélhetés, most lakást, házat vesznek maguknak, családot alapítanak. Bár a Gravity Payments nem termel annyi profitot, mint a hagyományosan működő versenytársai, a cég stabilan növekszik.

Price-t természetesen sokan támadják a módszere miatt. Rush Limbaugh jobboldali médiaszemélyiség egyszerűen lekommunistázta, a cége néhány vezető beosztásban dolgozó alkalmazottja pedig tüntetőleg felmondott, mert szerintük igazságtalan volt, hogy a kevesebbet kereső alkalmazottak magasabb emelést kaptak, mint a rangban fölöttük állók.

Rosita Barlow, a cég kereskedelmi igazgatója azonban azt mondja, a módszer csodálatosan működik.

Ha egy alkalmazottnak nem kell folyton azon járatni az agyát, hogy hogyan jöjjön ki a fizetéséből, sokkal jobban tud a valódi feladataira koncentrálni.

Price bevallja, néha azért elgondolkodik azon, hogy helyesen döntött-e. A múltkor például egy ismerőse, egy kaliforniai cégvezető azt mondta neki, ha hagyományos modellben működtetné a céget, ma már milliárdos lehetne, és rengeteg jót tehetne a pénzével.

Azt mondta nekem, hogy a világnak szüksége lenne még egy milliárdos filantrópra, de nem hiszem, hogy igaza van. Hosszú ideje támaszkodunk már milliárdos filantrópokra, és nekem nem úgy tűnik, hogy ez olyan remekül működne.