A magyar celebek lettek az angolul nem tudók 9GAG-jei

Sok kivetnivaló nincs abban, ha valaki egy fogyasztói réteget akar kielégíteni, az itthoni celebek pedig előszeretettel teszik ezt 9GAG-es képek újraalkotásával — pontosabban magyarításával, merthogy sok energiába nem kerül a szerkesztés, cserébe temérdek lájk érkezik a posztra. Fájdalmas csokorba szedtük azokat a képeket, amik alapján kijelenthető: a magyar hírességek közösségi médiás profiljai lettek az angolul nem tudó netezők 9GAG-oldalai.

A 9GAG amúgy nyilván vicces, ha nem is mindig, de sokszor hullámként söpör végig rajta egy-egy megszerkesztett fotó, az meg, hogy onnan inspirálódnak a hazai celebek, valahol biztonsági játék. A trend mellett nem is lehet elmenni szó nélkül, mert bár nagyon egyszerűnek és nulla energiabefektetésnek tűnik a profilok nagy százalékát erre felépíteni, valahol mégiscsak piaci rést töltenek be.

Nem olvastam még 9GAG-et

A 9GAG egy hongkongi székhelyű weboldal, ahová a felhasználók tölthetik fel saját alkotásaikat, rendszerint vicces, humoros képek formájában. Olvasottsága a Facebook, a Twitter és az Instagram népszerűségével együtt párhuzamosan nő.

Valószínűleg a legnagyobb itthoni mestere ennek Kasza Tibi, aki tulajdonképpen egész Facebook-oldalát az ilyesfajta poénkodás szolgálatába állította. Kétség kívül kajálják követői a 9GAG-en már ötvenszer látott és olvasott poénokat magyarosítva, néha az Instagramon is elsüt belőlük párat.

Itt persze nem lehet megszólni, ha valaki angol nyelvismeret hiányában inkább Kasza posztjait akarja követni, mintsem a sokszor amerikai szlengekkel nyomuló 9GAG-et. 

A képek felhasználása persze sok jogi- és etikai kérdést felvet, illetve ún. szürke zónába esik a megítélésük, hiszen előfordulhat, hogy a kép felhasználására nem kért engedélyt a posztoló, mégis saját szellemi termékeként, vízjellel hivatkozik a dologra.

Mindenesetre olyannyira nagy ez a piaci rés, hogy a Facebook-megmondóember Tibi atya is elindult ezen az úton, csak ő főként az alkohollal átitatott humorizálás mellett tette le a voksát. Sokan persze az igénytelenségük miatt szólják meg ezeket a tartalomgyártókat és a képeiket, hiszen az olcsó humor nem feltétlenül lendíti előre a netes kultúrát, de ha valamit, akkor pont ezt nem lehet a komolykodás és a minőségi tartalomgyártás szolgálatába beállítani.

Érdekesség viszont, hogy az ingyen lájkokra annyira nem is lehet apellálni, mert annyival több szív nem érkezik ezekre a viccesebb, többnyire univerzális humorral támadó képekre. Legalábbis az általunk megnézett celebeknél:

Gáspár Laci Instáján is előkerülnek hébe-hóba ilyen kitűnő posztok, az X-Faktor mentorát amúgy rémes szóvicceiért is imádjuk:

Tóth Vera mellett se menjünk el, kiégetős humorától párszor már bebújtunk a szekrénybe:

Erdélyi Mónika nemcsak a YouTube-on merészkedik a humor különös terepeire, de az Instán is bemutatott már néhány 9GAG-díjas képet:

Hmm:

Kiss Ramóna előkapta a 9GAG egyik kedvencét, a képes szóvicceket:

Vagy a mindenkit érintő problémák kérdéskörét:

Mindenkit felidegelő dolgok, második rész:

ByeAlex már egy fokkal tovább durvul, ő képes poszt helyett egy videóval szórakoztatta követőit:

Sebestyén Balázst a már lecsengett Pokémon-láz késztette posztolásra:

Nemrég kiderült, hogyaz Európai Parlament megszavazta azt a törvényt, miszerint nem lehetnek az internetes platformokon illegális, szerzői jogi védelem alá eső tartalmak, és vélhetően algoritmusok segítségével fognak ez ellen védekezni.

Jogilag mit jelent ez?

Az online platformok nem juthatnak úgy pénzhez olyan művekből, ahol az alkotó nincs kifizetve, így a YouTube-ra sem kerülhet fel olyan tartalom, ami védett és nem lett kifizetve. Ha illegálisan kerül ki valami, az eredeti alkotó pert indíthat. Mindez a mémekre nem fog vonatkozni, sőt, a védelmükre is szolgál az új törvény.

Bővebben itt egy fejtágító, miért nem kell izgulniuk celebjeinknek — magyarán, továbbra is osztogathatják meg vicceiket, főként, hogy két év áll rendelkezésre a törvény beiktatására:

Mindenki megnyugodhat, megmaradnak a mémjeink!
Ezt kell tudni a kedden elfogadott digitális szerzői jogi reformról.

Kiemelt kép: Instagram.com/byealexittvan

Címkék: magyar mémek