Nemhogy válságot okozott, kifejezett sikertörténet az athéni olimpia

A budapesti olimpia ellenzői előszeretettel példálóznak a 2004-es játékokkal, mondván, az vezetett a görög állam csődközeli állapotához. Van aki állítja, semmi köze hozzá, sőt.

A Budapesti Olimpia Mozgalom elnöke, Szalay-Berzeviczy Attila átfogó elemzésben bizonyította be, az olimpiát ellenzők félelmének semmi alapja:

a görög válságnak nincs köze a 2004-es, athéni olimpia megrendezéséhez.

A szerző állítja, a helyszínek kijelölése körül kialakult politikai viták, az ebből következő kapkodás és utóhasznosítási problémák, a látványosan romos olimpiai sportlétesítményről készült képek ellenére nemhogy veszteséget, de kimondottan nyereséget könyvelhetett el a görög kormány és Athén városa.

Olimpiai hasznok

Az olimpia ugyanis számos, hosszú távon maradandó pozitív változást hozott Athén életébe, amelyeknek köszönhetően a görög főváros egy jobban élhető, jobban közlekedhető, modernebb és sokkal turistabarátabb világvárossá fejlődött 2004-re.

Az olimpia

Az olimpia pénzügyi téren kimondottan nyereséges volt

Ha nem az olimpia, akkor mi okozta a válságot?

Jogos a kérdés, akkor mi okozta az ezredforduló után tényleg rohamléptekkel fejlődő Görögország látványos összeomlását a 2004-es játékok után?

1, A válság egyes számú oka a fiskális fegyelmezetlenség. A szerző abban látja a fő problémát, hogy az uniós csatlakozást követően a görögök bedobták a gyeplőt a lovak közé. Megkezdődött a nagy jóléti költekezés és a korrupció korszaka, amihez az egymást követő bal- és a jobboldali kormányok egyformán asszisztáltak azzal, hogy

2, A görög válság kettes számú oka az euró idő előtti bevezetése volt (2001. január 1. – a szerk.) A szerkezeti és versenyképességi problémákkal küszködő görög gazdaság az euró bevezetése előtt a drachma leértékelésével tudta magát egyensúlyban tartani.

Az euró túl korai bevezetését követően pedig az alacsony kamatkörnyezetnek és az olimpiai fejlesztéseknek köszönhetően megugró gazdasági növekedéssel tudta a víz felett tartani magát. Majd amikor 2008-as válság után eltűnt a növekedés a világban, és befagytak a pénzpiacok, Görögország fejre állt.

Következtetés

A szerző mindezek alapján vonja le azt a következtetést, hogy a görög válságért
a 2004-es athéni olimpia aligha tehető felelőssé.

Ellenben jó okkal feltételezhető, hogy a teljes projekt által a gazdaságba bevont, jelentős mértékű uniós, magán- és NOB-pénzeknek köszönhetően, a megnövekedett költségekkel és az egyes utóhasznosítási problémákkal együtt is

inkább anticiklikus módon támogató volt a görög gazdaság számára.

A teljes cikk itt olvasható el.