Az ENSZ bírósága kimondta, hogy az izraeli telepes politika sérti a nemzetközi jogot

A Nemzetközi Bíróság (ICJ) úgy döntött, hogy Izrael telepespolitikája és a természeti erőforrások felhasználása a megszállt palesztin területeken sérti a nemzetközi jogot.

A Nemzetközi Bíróság (ICJ) úgy döntött, hogy Izrael telepespolitikája és a természeti erőforrások felhasználása a megszállt palesztin területeken sérti a nemzetközi jogot.

Az ENSZ legfelsőbb bírói fóruma szerint „a telepesek Izrael általi áthelyezése Ciszjordániába és Jeruzsálembe, valamint az, hogy Izrael támogatja az ottlétüket, ellentétes a negyedik genfi egyezmény 49. cikkével”.

A 15 bíróból áll testület szerint a természeti erőforrások felhasználása „összeegyeztethetetlen” a megszálló hatalom nemzetközi jogi kötelezettségeivel.

Naváf Szalám, a bíróság elnöke a vélemény felolvasásakor azt mondta: Izrael megsértette az egyezmény 49. cikkének hatodik bekezdését, amely kimondja, hogy a megszálló hatalom nem telepíthet be, vagy nem szállíthatja át polgári lakosságának egy részét az általa megszállt területre. Izraelnek a palesztin területeket érintő telepes politikája és vonatkozó intézkedései e területek nagy részének de facto annektálását jelenti. A bíróság megállapítása szerint Izrael szisztematikusan diszkriminálja a palesztinokat a megszállt területeken

Évről évre több zsidó költözik állami segítséggel Ciszjordániába. A telepesek száma az elmúlt öt évben több mint 15 százalékkal nőtt, így immár 500 ezer izraeli él a megszállt palesztin területen.

Az ENSZ bírósága szerint

az izraeli telepeket Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben a nemzetközi jog megsértésével hozták létre és tartják fenn.A bíróság véleménye szerint Izraelnek jóvátételt kell fizetnie a palesztinoknak a megszállás által okozott károkért.

Az izraeli telepek a megszállt palesztin területeken illegálisak. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának és minden államnak kötelessége, hogy ne ismerje el jogszerűnek a megszállást, és ne nyújtson segítséget vagy támogatást a fenntartásához. Minden államnak együtt kell működnie az izraeli-palesztin konfliktus lezárása érdekében

– mondta Szalám.

A hágai Nemzetközi Bíróság az ENSZ elsődleges bírói szerve, amely nem tévesztendő össze a népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, háborús bűncselekményekkel és az agresszió bűntettével foglalkozó Nemzetközi Büntetőbírósággal (ICC). A szintén hágai székhelyű ICC főügyésze a közelmúltban elfogatóparancs kiadását kérte a bíróság illetékes kamarájától Benjámin Netanjahu miniszterelnök, Joáv Gallant védelmi miniszter, valamint a Hamász három legfőbb vezetője ellen.

(The Guardian / MTI)