Izrael példája megmutathatja, hány oltás kell a nyájimmunitáshoz

„Valószínűleg Izraelben véget ért a Covid” – jelentette ki egy vezető helyi egészségügyi szakember.

Mint kedden beszámoltunk róla, Izraelben megszüntették a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások túlnyomó részét, immár bárki bárhová bemehet függetlenül attól, hogy beoltották-e, és nem szabályozzák az egy helyiségben tartózkodók számát sem. A járványhelyzet egyetlen mementója, hogy zárt térben még maszkot kell viselni, de várhatóan jövő héten ezt is elhagyhatják az izraeliek.

Mindez természetesen a kedvező járványügyi adatoknak tudható be, az országban az elmúlt héten átlagosan mindössze 15 új napi koronavírus-esetet jelentettek, ez a legalacsonyabb szám több mint egy éve.

„Valószínűleg ezzel véget ért Izraelben a Covid, legalábbis az általunk ismert jelenlegi törzseket illetően” – mondta az Insidernek a legnagyobb izraeli kórház, a Sheba Medical Center főigazgató-helyettese. „Nyilvánvalóan elértük a nyájimmunitást” – jelentette ki Dr. Eyal Zimlichman.

A tudósok korábban úgy becsülték, hogy a közösségi immunitás eléréséhez az emberek 70-85 százalékát be kell oltani. Izraelben azonban állampolgárok csupán közel 60 százalékát, vagyis a felnőtt lakosság nagyjából 80 százalékát oltották be eddig. Legalább egy oltás 63 százalék, két oltást pedig 59,3 százalék kapott, míg a 16 éven aluli gyermekek számára egyelőre nem engedélyezték az oltásokat.

„Ez annak a jele, hogy más országok hasonló oltási szinttel győzhetik le járványukat” – mondta Zimlichman, akinek becslése szerint az izraeli állampolgárok körülbelül 70 százaléka immunis a vírussal szemben, oltások vagy természetes fertőzés révén.

„Most már biztosan tudjuk, hogy ez a szám elegendő a nyájimmunitás megteremtéséhez” – állapította meg.

Magyarországon eddig a lakosság 53 százaléka kapott legalább egy oltást, teljes védelemmel – amelyhez az egydózisú Janssen-vakcinán kívül két oltás szükséges – pedig 37,8 százalék van felvértezve.