A fideszes EP-képviselők is megszavazták Törökország elítélését és megbüntetését

Igent mondtak arra a közös állásfoglalásra, amely elítéli Törökország észak-szíriai offenzíváját. Korábban magyar vétó miatt nem fogadhattak el hasonló szöveget, és Orbán is kiállt a törökök mellett.

Nagy többséggel fogadta el csütörtökön az Európai Parlament (EP) azt a közös állásfoglalást, amely „határozottan elítéli Törökország északkelet-szíriai egyoldalú katonai beavatkozását”, mivel az a szöveg szerint

Két tűz között

A tizenhárom fideszes EP-képviselő nem volt egyszerű helyzetben, ugyanis – a Szociáldemokraták, a Renew (Liberálisok), a Zöldek és a szélsőbaloldali pártszövetség mellett – az Európai Néppárt (EPP) is támogatta az állásfoglalást. A magyar kormány álláspontja viszont ezzel ellentétesnek tűnt, az Index videója alapján a kormánypárti országgyűlési képviselők is csak mellébeszéléssel válaszoltak arra a kérdésre, miért vétózta meg Magyarország egyedüliként az Európai Unió közös állásfoglalását, amelyben az EU figyelmeztetni akarta Törökországot még a hadművelet előtt.

Az állásfoglalás már két hete kedden készen volt, és másnap írták volna alá a politikai és biztonsági tanács ülésén a tagállamok nagykövetei, de a magyarok ezt indoklás nélkül megtagadták. Estére – miután a törökök már megindították a támadást – fordult a magyar álláspont, annak is köszönhetően, hogy nagy nyomást helyeztek a magyar diplomatákra: megszületett egy közös deklaráció, ami Federica Mogherini, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője neve alatt ment ki.

Így az EPP és a magyar kormány kereszttüzébe kerültek a fideszes EP-képviselők, akik ezúttal a Néppárttal szavaztak, tehát szembementek a magyar kormány álláspontjával, korábban ugyanis Orbán Viktor és Szijjártó Péter is kiállt a török offenzíva mellett.

A helyzet visszásságára Ujhelyi István ellenzéki EP-képviselő is felhívta már a figyelmet csütörtök délelőtt.

Szájer Józsefék megtehették volna, hogy tartózkodnak – mint azt oly sokszor tették a közelmúltban, amikor ellenkező oldalon állt a Fidesz és az EPP –, de úgy látszik kurd-ügyben nem volt apelláta. A strasbourgi plenárison végig téma volt a folyosókon is a török offenzíva, és az EP-képviselők a témáról beszélgetve rendszeresen felhozták a 24.hu-nak a magyar vétót, amit „megdöbbentő”, „érthetetlen” és ennél erősebb melléknevekkel írtak le többen. Egyértelmű, hogy a fideszes képviselőcsoportnak ebben az ügyben nem volt igazából választási lehetősége, hiába ment szembe a múlt héten minden más tagállammal Magyarország – továbbra is hivatalos magyarázat nélkül.

Így egyedül azzal a feltételezéssel tudott élni mindenki, akivel beszéltünk erről a strasbourgi Európai Parlamentben, hogy a magyar kormány és a török kormány megállapodása állhat a vétó hátterében. Ezt azonban kormányoldalról nem erősítette meg senki.

Szankciókat akarnak, de számít ez?

A csütörtökön elfogadott állásfoglalás keményen fogalmaz már a szíriai helyzet vázalásakor is:

A súlyos helyzet komoly szankciókat hívhat életre, azonban az EP-nek nincs jogköre ilyenek kivetésére, ezért a Tanácshoz, nemzetállami kormányokhoz, illetve további szervekhez fordultak azért, hogy:

A fenti szankciók kemények, ám a bevezetésük még kérdéses, ami újra rámutat arra, hogy az egyhangú döntéshozó mechanizmussal működő uniós külpolitikának milyen gyengeségei vannak. Ahogy a luxemburgi külügyminiszter, Jean Asselborn fogalmazott korábban: addig nem tényező az EU külügyi kérdésekben, amíg egy ország, mint például Magyarország rendszeresen akadályozza az EU-t.

Kiemelt kép: Philipp von Ditfurth/dpa/ AFP