Kitört a hidegháború a médiában

Külföldi ügynöknek minősítettek az oroszok egy sor médiumot. Válaszul arra, hogy az USA külföldi ügynöknek minősített két orosz csatornát.

Kilenc állami finanszírozású amerikai médiumot minősített külföldi ügynöknek az orosz igazságügyi minisztérium, válaszul arra, hogy az Egyesült Államok az elnökválasztási kampány manipulálásával megvádolt orosz állami RT America televíziót, valamint a Sputnik rádió és hírügynökséget jegyezte be külföldi ügynökként.

Az amerikaiak lépését alátámasztja, hogy sorra jönnek a hírek arról, hogy az oroszok beavatkozhattak az amerikai elnökválasztásba. Fordítva semmi ilyesmiről nem tudni.

Oroszországban az Amerika Hangja rádiót, a vele közösen üzemeltetett Nasztojascseje Vremja (Current Time) televíziót, valamint a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió szerkesztőségét, illetve annak hat regionális részlegét: a tatár-baskír szolgálatot (Azatiq Radiosi), valamint a Szibir.Realiit, az Idel.Realiit, a Faktografot, a Kavkaz.Realiit és a Krim.Realiit kezelik ezentúl külföldi ügynökként.

Válaszul arra, hogy Washingtonban a külföldi ügynökként való bejegyeztetésre megvonták az RT kongresszusi belépőjét, az orosz parlament alsóháza a tervek szerint még kedden, a felsőház pedig december 15-én kitilthatja az amerikai újságírókat.

Vlagyimir Putyin november 25-én hagyta jóvá azt a törvénymódosítást, amely a tömegtájékoztatási eszközökre is kiterjesztette a külföldi ügynökké minősítés lehetőségét, ha azok a határon túlról érkező támogatásban részesülnek. Korábban ez a szabályozás a nem kormányzati szervezetekre vonatkozott.

Az új szabályozás azokat a médiumokat érinti, amelyek külföldi kormányok, kormányszervek, külföldi állampolgárságú vagy állampolgársággal nem rendelkező személyek avagy azok megbízottjai részéről részesülnek pénzügyi vagy más anyagi támogatásban. A jogszabály kiterjed azokra a sajtóorgánumokra is, amelyeket az ilyen forrásokból részesülő orosz jogi személyek támogatnak.

A szabályozás értelmében a külföldi ügynökként nyilvántartott médiumoknak nyilvánosan be kell majd jelenteniük, hogy ilyen minőségben működnek, és rendszeresen be kell számolniuk pénzügyeikről és személyzeti politikájukról.

Ez az orosz lépés lényegében annak a törvénynek a továbbvitele, amelyről az Orbán-kormány azt a civil törvényt másolta, amely miatt nem csak tömegtüntetések voltak Budapesten, gyűjt az eltörléséért aláírásokat a Momentum, hanem az EU-ban is kritikusan vizsgálják.

Kiemelt kép: AFP PHOTO / SPUTNIK / Mikhail KLIMENTYEV